W Portugalii na wolności narodziły się flamingi

PAP , DI
opublikowano: 08-07-2021, 13:12

W Portugalii przyszły na świat młode flaminga różowego, ptaka, który dotychczas jedynie pomieszkiwał w tej części Europy. To pierwszy przypadek narodzin tych zwierząt na wolności w tym kraju.

W połowie maja w kilku częściach Portugalii zaobserwowano pojawienie się pierwszych gniazd flaminga różowego, następnie pojawiły się w nich jaja. Instytut Ochrony Przyrody i Lasów (ICNF) wskazywał na rychłe pojawienie się młodych.

Najwięcej młodych flaminga różowego, które urodziły się na wolności w ostatnich dniach, ornitolodzy potwierdzili w regionie Algarve, na południu Portugalii. Setki młodych flamingów przyszły na świat na mokradłach w Castro Marim oraz w Vila Real de Santo Antonio.

W ocenie biologów pierwsze w historii narodziny flamingów na wolności w Portugalii to efekt wyhamowania aktywności człowieka wskutek pandemii COVID-19, a także panująca w sąsiedniej Hiszpanii susza. Ptak dotychczas składał jaja w południowej Hiszpanii oraz we Francji, a Portugalię traktował jedynie jako miejsce postoju w migracjach.

Adobe Stock

W okresie pandemii pierwsze stałe kolonie flamingów zaobserwowano po raz pierwszy w środkowej części Portugalii, w okolicach Coimbry oraz miasta Figueira da Foz.

Flamingi różowe zamieszkują głównie w Afryce, na Bliskim Wschodzie i w Azji Środkowej. Występują również w części basenu Morza Śródziemnego i Morza Czarnego, jaja wysiadują przez około miesiąc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane