Czytasz dzięki

W poszukiwaniu dna rynku pracy w USA

opublikowano: 10-05-2020, 22:00

Upadek amerykańskiego rynku pracy skazuje gospodarkę USA na dłuższy proces wychodzenia z kryzysu.

Zatrudnienie w Stanach Zjednoczonych w kwietniu spadło o 20,5 mln, a bezrobocie wzrosło o 10,3 pkt proc., do 14,7 proc. — wynika z najnowszych informacji amerykańskiego Departamentu Pracy.

To największy wzrost oraz poziom stopy bezrobocia od początku jej badań w obecnym kształcie, a więc od stycznia 1948 r. Według historycznych danych wynik gorszy od zarejestrowanego w kwietniu 2020 zanotowano w 1940 r.

Pracę tracili nie tylko pracownicy przemysłu turystycznego, restauratorzy i detaliści, ale wszystkie sektory gospodarki — zwolnienia w turystyce wyniosły 7,7 mln, w usługach biznesowych 2,1 mln, w detalu 2,1 mln, w zdrowiu i edukacji 2,5 mln, 1,3 mln w przemyśle, milion w budownictwie i milion w administracji lokalnej lub stanowej. W rezultacie jedynie 51,3 proc. ludności w wieku produkcyjnym ciągle pracuje.

Co gorsza — eksperci przewidują, że w kolejnym miesiącu wskaźnik spadnie poniżej 50 proc. Wysokie bezrobociedotknęło wszystkie grupy społeczne w największej gospodarce świata, choć najwyższa stopa bezrobocia utrzymuje się wśród nastolatków — 31,9 proc. Co ciekawe — średnie godzinne wynagrodzenie wzrosło o 4,7 proc. To jednak oczywista konsekwencja masowego spadku zatrudnienia — w momencie wybuchu kryzysu na początku pracę tracą głównie najsłabiej zarabiający, co powoduje, że średnia rośnie. W tym przypadku pracę straciło 20 mln osób, więc ten skok średniej jest przewidywalny i w gruncie rzeczy bez znaczenia przy dalszej analizie sytuacji na amerykańskim rynku pracy.

Choć piątkowe dane były historycznie słabe, nie były zaskoczeniem dla analityków, zważywszy na gospodarcze ograniczenia wymuszone przez pandemię. Podstawowym pytaniem dziś jest to, kiedy amerykańskie gospodarka zacznie się odbijać i jak długo to potrwa. James Knightley, główny ekonomista międzynarodowy ING Banku, nie ma dobrych wieści — odbicie w kształcie litery V, a więc gwałtowny powrót do stanu przed pandemii, wydaje się już niemożliwy.

fb545d1e-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Ekonomia na dzień dobry
Newsletter autorski Marcela Lesika
ZAPISZ MNIE
Ekonomia na dzień dobry
autor: Marcel Lesik
Wysyłany raz w tygodniu
Marcel Lesik
Autorski newsletter poświęcony światowej ekonomii: analizy, prognozy, badanie trendów i sprawdzanie faktów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

— Tuż po zniesieniu ograniczeń ponowne zatrudnianie w detalu czy w gastronomii będzie niepewne. Po pierwsze, nadal będą obowiązywać zasady dystansowania społecznego, co ograniczy obłożenie punktów usługowych. Ponadto należy sądzić, iż konsumenci nadal mogą obawiać się powrotu do normalnego życia ze względów zdrowotnych, podczas gdy konsekwencją 30–40 mln bezrobotnych będzie naturalnie mniejszy popyt — gospodarstwa domowe będą poszukiwały oszczędności. Większość firm nie będzie potrzebować tylu pracowników co przed pandemią, podczas gdy wiele firm może po prostu uznać, że otwarcie się na tym etapie nie jest ekonomicznie opłacalne, i pozostaną zamknięte. Regularna sprzedaż detaliczna będzie musiała wykonać podobne obliczenia, co i kiedy warto otworzyć. Wraz z dystansem społecznym, niepokojem konsumentów, ograniczeniami w podróżowaniu i przygnębiającymi skutkami masowego bezrobocia można spodziewać się, że aktywność gospodarcza i zatrudnienie z pewnością nie przejdą ożywienia w kształcie litery V. Jeżeli uda się obniżyć bezrobocie do poziomu 8-10 proc. do końca roku, będzie można odtrąbić sukces — uważa ekspert holenderskiego banku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Lesik

Polecane