W poszukiwaniu ziarna

Maciej Zbiejcik
07-03-2003, 00:00

Mimo że na rynku nie brakuje ofert sprzedaży zbóż, przetwórcy ziarna skarżą się na problemy z zakupem odmian paszowych. Kłopoty z zaopatrzeniem mają przede wszystkim wytwórnie pasz, jak też fermy drobiu oraz gospodarstwa hodowlane.

Sytuację częściowo ratuje wysoka podaż ziarna konsumpcyjnego. Część przetwórców jest zmuszona do zakupu tych odmian zbóż, choć trzeba podkreślić, że ich ceny tylko nieznacznie są wyższe od ziarna paszowego. Zdecydowanie największym wzięciem cieszy się pszenica konsumpcyjna wystawiana na Warszawskiej Giełdzie Towarowej po 418 zł/t.

Kłopotów z niedoborem ziarna nie widać na zagranicznych rynkach. Zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak też w Europie podaż zbóż jest na tyle silna, że wywołała ich przecenę. W ciągu tygodnia na amerykańskim rynku notowania kontraktów na pszenicę spadły o blisko 7 proc. Analityków szczególnie niepokoi ograniczony eksport zbóż z USA, a także nie najlepsze perspektywy na ten miesiąc. Problemy z eksportem mają również europejscy handlowcy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W poszukiwaniu ziarna