W prawie wszystkie soboty wolne

opublikowano: 13-08-2012, 00:00

Sobota przestanie się liczyć jako termin w procesach cywilnych — zapowiada MS.

Dla potrzeb obliczania terminów w prawie cywilnym materialnym i procesowym sobota nie będzie już traktowana jak dzień roboczy. Tak wynika z zapowiedzi Ministerstwa Sprawiedliwości (MS). Nie będzie to zasada ogólna i powszechna. Jej szczegóły będą opracowane w trakcie prac nad projektem założeń nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego i kodeksu cywilnego, jak informuje wiceminister Grzegorz Wałejko w odpowiedzi na interpelację poselską Jana Warzechy.

Oba wspomniane kodeksy traktują sobotę jako dzień pracy (art. 115 k.c. i 165 par. 1 k.p.c.). Poseł wskazuje, że tym samym czynności procesowe przewidywane w obu tych aktach są skuteczne również w tym dniu. W praktyce jednak dochowanie terminów procesowych w wielu przypadkach jest fikcyjne, gdyż często dokonanie czynności procesowej w sobotę jest albo niemożliwe, albo utrudnione, bo w tym dniu tygodnia większość placówek pocztowych nie pracuje, nieczynne są także sądy. To, jak podkreśla Jan Warzecha, może powodować brak równego i powszechnego dostępu do wymiaru sprawiedliwości.

Wiceminister przyznaje, że problem istnieje i że przytoczone przepisy obu kodeksów nie zawierają szczególnych regulacji dla przypadków, w których termin do dokonania określonych czynności procesowych przypada na sobotę. I faktycznie, jak zauważa, może to być źródłem pewnych niedogodności spowodowanych sytuacjami wskazanymi przez posła, a niekiedy uniemożliwić dotrzymanie terminu wymaganego prawem. Grzegorz Wałejko informuje ponadto, że potrzebę wprowadzenia wspomnianych regulacji kodeksowych sygnalizował już także rzecznik praw obywatelskich. Również Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego pozytywnie zaopiniowała propozycję zrównania soboty z dniem ustawowo wolnym od pracy na potrzeby ustalania terminów w prawie cywilnym.

Co mówią kodeksy

W art. 115 k.c.: jeżeli koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy, termin upływa dnia następnego.

W art. 165 k.p.c.: oddanie pisma procesowego w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu