W rankingu lokat zmiany tylko w rodzinie

opublikowano: 01-08-2018, 22:00

W czołówce zestawienia od wielu miesięcy są te same banki, ale tylko te kontrolowane przez Leszka Czarneckiego żonglują oprocentowaniem

3 miesiące

Zmieniamy szyld i jedziemy dalej — powiedział piłkarz Wojciech Kowalczyk po zdobyciu srebrnego medalu Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie. To samo mógłby powiedzieć Leszek Czarnecki, właściciel Idea Banku i jego oddziału — Lion’s Banku, bo oferty tych dwóch instytucji zamieniły się miejscami w rankingu lokat trzymiesięcznych, których otwarcie nie wiąże się z koniecznością spełnienia dodatkowych warunków. Na pozycję lidera wskoczył tym razem Lion’s Bank z lokatą Confort, której oprocentowanie to 2,8 proc. — czyli dokładnie tyle samo, ile przed miesiącem wynosiło oprocentowanie lokaty Beztroskiej, znajdującej się w ofercie Idea Banku. Teraz spadło ono do 2,3 proc. (jeszcze w czerwcu sięgało 3,2 proc.). Parametry obu produktów są zbieżne — zdeponować można nawet 1 mln zł, a lokatę można zerwać przed terminem, nie tracąc narosłych odsetek. Jedyna istotna różnica to próg wejścia — do kojarzonego z private bankingiem Lion’s Banku trzeba zanieść co najmniej 10 tys. zł, w „masowym” Idea Banku wystarczyło 500 zł. Również 500 zł to próg lokaty Nr 1, której oprocentowanie na okres trzech miesięcy to 2,3 proc. Ten produkt ma wiele możliwych terminów (od jednego do 60 miesięcy), a relatywnie najwyższe odsetki dostępne są na lokacie rocznej (2,60 proc.).

Idea Bank podniósł do 4 proc. odsetki na lokacie Happy, co pozwoliło dołączyć do grona liderów zestawienia depozytów z dodatkowymi warunkami. Na jej korzyść w porównaniu z konkurencją przemawia wyższy limit (20, a nie 10 tys. zł), a warunki, jakie trzeba spełnić, to posiadanie statusu nowego klienta. Oznacza to, że lokaty założyć nie mogą ci, którzy kiedykolwiek zawarli umowę produktową z Ideą bądź Lion’s Bankiem. W tym przypadku nie ma też mowy o tzw. karencji — niektóre banki po pewnym czasie są skłonne przyznawać status nowego klienta tym, którzy już kiedyś nim byli. Na 4 proc. na lokacie liczyć można także w Banku Millennium, Plus Banku i Nest Banku.

6 miesięcy

Oferta lokat na pół roku jest skromniejsza niż na jeden kwartał. Stawkę 4 proc. proponuje tylko Nest Bank, który na dodatek dość nisko ustawia limit kwoty depozytu (10 tys. zł) i wymaga spełnienia kilku dodatkowych warunków. Trzeba założyć konto osobiste (i to wskazane przez bank — chodzi o Nest Konto), a następnie maksymalnie w ciągu 30 dni złożyć wniosek o lokatę. Na konto osobiste trzeba też przelewać co miesiąc wynagrodzenie w wysokości nie mniejszej niż 2,5 tys. zł, a jeśli prowadzimy działalność gospodarczą, to wpływy muszą być nie mniejsze niż 6 tys. zł (trzeba też opłacać z konta zaliczki podatku dochodowego lub składki na ZUS). Za plecami Nest Banku, ale niezbyt blisko, są Idea Bank i Lion’s Bank, oferujące 3,1 proc. na lokatach Na nowe środki i Desire (także w wariantach z Plusem). Przez „nowe środki” Idea Bank rozumie nadwyżkę ponad łączne saldo na posiadanych przez klienta rachunkach osobistych, oszczędnościowych, lokatach lub strukturach w banku lub jego oddziale Lion’s na koniec 20. dnia poprzedzającego miesiąc, w którym otwierana jest lokata Na nowe środki.

Ci, którzy nie chcą lub nie mogą spełnić dodatkowych warunków, w Idea Banku na lokacie półrocznej Nr 1 mogą liczyć na 2,4 proc. odsetek (limit depozytu to 1 mln zł). Taką samą stawkę proponuje InBank na dostępnej internetowo lokacie standardowej. Można na niej zdeponować od 5 do 50 tys. zł. Nawet 100 tys. zł można natomiast przelać do Polskiego Banku Spółdzielczego w Ciechanowie, który na e-lokacie granatowej doliczy po pół roku 0,97 proc. odsetek (czyli 1,95 proc. w skali roku). Oprocentowanie tego depozytu uzależnione jest co prawda od stopy redyskonta weksli, ustalanej przez Radę Polityki Pieniężnej, ale w perspektywie sześciu miesięcy (a nawet dłuższej) nie ma co się spodziewać jej podwyżki. Bardziej prawdopodobne, że 1,95 proc. odsetek w skali roku to będzie za mało, by uchronić pieniądz przed inflacją — w lipcu ceny były średnio o 2 proc. wyższe niż przed rokiem i można się spodziewać, że wskaźnik przez jakiś czas niżej nie spadnie.

12 miesięcy

Cierpliwość klientów Idea Bank i InBank wyceniły na 0,2 pkt. proc., bo właśnie o tyle wyższe w porównaniu z lokatami półrocznymi jest oprocentowanie lokat na 12 miesięcy w obu instytucjach. Różnice w pozostałych parametrach są identyczne, jak w przypadku krótszego okresu — w Idea Bank można zdeponować nawet 1 mln zł, w InBanku maksymalnie 50 tys. zł. Lokaty w pierwszym banku objęte są gwarancją polskiego funduszu gwarancyjnego, drugiego — jego estońskiego odpowiednika. Gwarancja obejmuje wkład do równowartości 100 tys. EUR (czyli około 430 tys. zł). Pozostałe oferty lokat rocznych, których założenie nie wiąże się z koniecznością spełnienia dodatkowych warunków, mają oprocentowanie nieprzekraczające 2 proc. W Toyota Banku można liczyć na 1,95 proc. na lokacie Standard, a jej zaletą w porównaniu z konkurencją jest brak limitu wartości depozytu. Minimalny wkład to natomiast 2 tys. zł.

Zgoda na spełnienie dodatkowych warunków na lokacie rocznej poszerza paletę banków, ale nie zwiększa istotnie oprocentowania — na lokacie Nr 1 Plus w Idea Banku odsetki w skali roku to 2,8 proc., a dodatkowe 0,2 pkt. proc. to nagroda za posiadanie konta osobistego w banku. Nest Bank ma w ofercie dwa depozyty ze stawką 2,4 proc., które naliczy posiadaczom konta w banku, którzy na dodatek w każdym miesiącu trwania lokaty zapewnią wpływ wynagrodzenia w wysokości 2,5 tys. zł (lub 6 tys. zł w przypadku posiadania konta firmowego) albo przyniosą do banku tzw. nowe środki. W NeoBanku na energoLOKACIE 12M stawka w wysokości 2,3 proc. dostępna jest dla nowych klientów, którzy założą konto osobiste lub portfel depozytowy. Nieco mniej, bo 2,25 proc., proponuje BOŚ Bank na Ekolokacie Plus, który oprócz standardowego wymogu, czyli posiadania konta osobistego, chce też, by klient był aktywny — co miesiąc dokonywał transakcji bezgotówkowych kartą na kwotę minimum 300 zł i na rachunku osobistym utrzymywał co najmniej 10 proc. wartości lokaty. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy