W Rio medale są eko

  • Michał Żuławiński
opublikowano: 02-08-2016, 14:31

Medale przyznawane sportowcom w Rio de Janeiro mogą się podobać lub nie, ale jedno jest pewne – są to najbardziej ekologiczne medale w historii igrzysk.

- Projekt medali na igrzyska w Rio odzwierciedla relację między olimpijskimi herosami a siłami natury. Projektanci używali naturalnych, płynnych linii, aby stworzyć wizerunek na rewersie – czytamy na oficjalnej stronie igrzysk.

Zobacz więcej

Sergio Moraes Reuters

Zgodnie z tradycją, awers medalu zdobi wizerunek bogini Nike, greckiego stadionu oraz Akropolu. Rewers wykonano w dwóch wersjach – dla igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich. Ponadto medale paraolimpijskie zaprojektowano tak, aby dzwoniły po potrząśnięciu - każdy kolor medalu wydaje inny dźwięk – oraz zamieszczono na nich napis w języku Braille’a.

Wszystkie medale zostały przygotowane przez brazylijską mennicę państwową, która zapewnia, że przy produkcji skorzystała z szeregu przyjaznych środowisku technologii. Złoto w złotych medalach otrzymano bez użycia rtęci, a srebrne i brązowe medale w 30% wykonano z surowca odzyskanego w recyclingu. „Zielone” - dosłownie i w przenośni – są także medalowe szarfy, które w 50% wykonano z plastiku pochodzącego z butelek. Specjalne pudełka, które wraz z medalami otrzymają sportowcy, wykonano z teaka brazylijskiego pochodzącego z odpowiednio zarządzanych lasów.

Na medalach olimpijska ekologia się nie kończy. Podia, na których stawać będą sportowcy z całego świata, również stworzone zostały z materiałów organicznych, a po zakończeniu igrzysk służyć mają jako… meble.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

W Rio medale są eko