Czytasz dzięki

W salonach powieje optymizmem

opublikowano: 13-05-2020, 22:00

Po wynikach pierwszej dekady tego nie widać, ale jest szansa, że dynamika spadku liczby rejestracji osłabnie jeszcze w maju.

Przez 10 dni maja zarejestrowano w Polsce niespełna 3,8 tys. samochodów osobowych, o 30 proc. mniej niż w pierwszej dekadzie kwietnia i o 65,3 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2019 r. — wynika z przygotowywanego przez instytut Samar „Alertu rynkowego”.

Zobacz więcej

Fot. AdobeStock

To najgorsze wyniki od lat, ale zdaniem Wojciecha Drzewieckiego, prezesa Samaru, jest szansa na lekką poprawę w kolejnych dniach maja.

Mimo dużej niepewności klienci zaczęli odwiedzać salony. Choć nie przekłada się to jeszcze na wyniki, to daje podstawę do lekkiego i bardzo ostrożnego optymizmu — mówi Wojciech Drzewiecki.

Dodatkowym pozytywem jest uruchomienie produkcji w części europejskich fabryk. I chociaż pracują one na ćwierć gwizdka i opóźnienia w produkcji są duże, to jednak auta zamówione pod koniec ubiegłego roku oraz na początku bieżącego zaczną napływać do kraju.

Maj zakończy się spadkiem o około 60 proc. rok do roku. Czerwiec powinien być nieco lepszy. Oby tak było, bo porcja pozytywnej informacji jest potrzebna wszystkim — mówi Wojciech Drzewiecki.

Dlaczego taki spadek ma być pozytywną informacją?

— Czarne scenariusze zakładały zmniejszenie popytu o ponad 70 proc. Pojawiło się jednak światełko w tunelu. Spadek na poziomie 30 proc. dla całego roku jest wciąż realny. Najważniejsze jednak, aby sprzedaż ruszyła, bo stwarza to szansę na utrzymanie biznesu oraz zatrudnienia — podkreśla Wojciech Drzewiecki.

Najmniejszy spadek, na poziomie 50 proc., nastąpił w segmencie zakupów firm zajmujących się wynajmem długoterminowym. Największe straty notują kanał dilerski oraz sprzedaży do firm rent a car — przekraczają 75 proc.

81a6d2b2-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Cztery kółka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
Cztery kółka
autor: Łukasz Ostruszka
Wysyłany co dwa tygodnie
Łukasz Ostruszka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Polecane