W Sejmie głosowanie nad budżetem

opublikowano: 26-11-2004, 09:28

Na rozpoczętym właśnie w piątek, specjalnie zwołanym posiedzeniu, Sejm będzie głosował poprawki do projektu ustawy budżetowej na 2005 r. Posłowie zdecydują też w głosowaniu o losach całości budżetu.

Jedną z największych poprawek będzie ograniczenie wydatków na koszty obsługi długu publicznego o 1,3 mld zł i przeznaczenie tej kwoty na wypłatę dodatków dla niektórych emerytów, rencistów i osób pobierających zasiłki przedemerytalne.

Posłowie będą głosować też nad wnioskami zakładającymi m.in. zwiększenie o 300 mln zł wydatków na zasiłki z pomocy społecznej i świadczenia rodzinne, a także rozwiązanie ok. 16 mld zł z rezerwy rewaluacyjnej banku centralnego.

Sejm zajmie się także pozytywnie zaopiniowaną przez Komisję Finansów Publicznych poprawką, która zwiększa o 600 mln zł

przyszłoroczne dochody budżetu z podatku od towarów i usług (VAT). Kwota ta ma być przeznaczona na obsługę długu krajowego.

Nie będzie natomiast autopoprawki rządu dotyczącej uzupełnienia ubytku w budżecie, spowodowanego odrzuceniem przez Sejm dwóch ustaw z tzw. planu wicepremiera Jerzego Hausnera. O złożenie stosownej poprawki wnioskowała w drugim czytaniu Platforma Obywatelska, jednak Prezydium Sejmu odrzuciło w środę ten wniosek.

W środę posłowie PO, PiS, LPR, PP i SKL opuścili obrady Komisji Finansów Publicznych po tym, jak większość komisji negatywnie zaopiniowała wniosek PO o skierowanie projektu budżetu na 2005 r. do ponownego drugiego czytania.

lop/ mag/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / W Sejmie głosowanie nad budżetem