W Senacie o nasionach roślin zmodyfikowanych genetycznie

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 20-04-2006, 19:06

Wprowadzenie przepisu pozwalającego na obrót materiałem siewnym odmian roślin zmodyfikowanych genetycznie (GMO) - zakłada poprawka przyjęta w czwartek przez Senat do uchwalonej przez Sejm nowelizacji ustawy o nasiennictwie oraz ustawy o ochronie roślin.

Wprowadzenie przepisu pozwalającego na obrót materiałem siewnym odmian roślin zmodyfikowanych genetycznie (GMO) - zakłada poprawka przyjęta w czwartek przez Senat do uchwalonej przez Sejm nowelizacji ustawy o nasiennictwie oraz ustawy o ochronie roślin.

    Senat przyjął 19 poprawek do tej nowelizacji.

    W rządowej wersji ustawy nie było zakazu wprowadzania do obrotu nasion roślin GMO, jednak Sejm dodał taki przepis, argumentując, że Polska ma być krajem wolnym od roślin zmodyfikowanych genetycznie.

    Uchwalona przez Sejm ustawa jest - zdaniem Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej (UKIE) - niezgodna z prawem Unii Europejskiej. Dyrektywy unijne mówią bowiem, że państwa członkowskie UE nie mogą wprowadzać ograniczeń rynkowych w odniesieniu do odmian roślin i nie mogą zakazywać, ograniczać ani utrudniać wprowadzania do obrotu GMO.

    Tymczasem uchwalona przez Sejm ustawa wyraźnie wskazuje, że "materiał siewny odmian genetycznie zmodyfikowanych nie może być dopuszczony do obrotu na terytorium Polski".

    Senat przyjął też poprawki dotyczące kontroli jakości materiału siewnego znajdującego się w obrocie. Rozwiązania te eliminują przepisy przyjęte przez Sejm w zakresie kontroli skutkującej obowiązkiem przeprowadzenia badań genetycznych materiału siewnego w każdym przypadku, gdy wystąpią wątpliwości co do jakości tego materiału.

    Senat chce też, aby minimalna powierzchnia plantacji nasiennej wynosiła 0,5 ha, a nie jak uchwalił Sejm - 2 ha.

    Nowelizacja ustawy reguluje kwestie rejestracji odmian gatunków roślin uprawnych oraz wytwarzania i oceny materiału siewnego. Dostosowuje także polskie prawo w tej dziedzinie do ustawodawstwa unijnego oraz usuwa uchybienia w dotychczasowych przepisach.

    Nowela reguluje także sprawy obrotu i kontroli materiału siewnego oraz działania Centralnego Ośrodka Badań Odmian Roślin Uprawnych, a także Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. W ustawie zawarte są też przepisy dotyczące wniosków o dokonanie oceny polowej materiału siewnego, szkółkarskiego, a także określony jest sposób prowadzenia oceny tożsamości odmianowej nasion.

    Teraz poprawki Senatu rozpatrzy Sejm.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane