W sierpniu złoto wróciło do łask

Nastroje inwestorów poprawiają początek sezonu weselnego w Indiach i oddalająca się podwyżka stóp w USA.

W ubiegłym miesiącu złoto, kwotowane w dolarach, zyskało 3,6 proc. To wystarczyło, by sierpień był dla tego kruszcu najlepszym miesiącem od stycznia. Wówczas złoto podrożało o 8,5 proc. Notowania złota wsparły zawirowania na rynkach finansowych, związane ze spowalnianiem chińskiej gospodarki. Skłoniły inwestorówdo szukania bezpiecznej przystani. Jednocześnie inwestorzy nie oczekują szybkiej podwyżki stóp procentowych w USA, której — jeszcze przed dewaluacją juana — spodziewano się nawet w tym miesiącu. Wyższy koszt pieniądza zniechęca inwestorów do kupowania złota, ponieważ nie generuje ono przepływów finansowych.

— Uważam, że prawdopodobieństwo szybkiego podniesienia stóp w USA jest niewielkie. Fed utrzymuje jastrzębią retorykę, jednak nie sądzę, żeby amerykańska gospodarka była na tyle silna, by zdecydowałsię na ryzyko, z jakim wiąże się podwyżka — komentował w wypowiedzi dla Bloomberga Gavin Wendt, analityk firmy doradczej Mine Life. Złoto, którego notowania od początku roku utrzymują się na 3,2-procentowym minusie, pod względem stopy zwrotu ustąpiło w sierpniu tylko chudej wieprzowinie. Tymczasem na kolejne miesiące dobrze rokuje fakt, że rynek kruszcu znalazł się u progu sezonu weselnego w Indiach. To państwo jest jednym z kluczowych konsumentów złota. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W sierpniu złoto wróciło do łask