W stolicy powstaje kolejny biurowiec

Radosław Górecki
16-07-2002, 00:00

Mimo spowolnienia rynku coraz częściej pojawiają się informacje o rozpoczęciu realizacji kolejnych biurowców w centrum Warszawy. Spółka Bonifraterska Development wybuduje obiekt o powierzchni 26 tys. mkw.

Spółka Bonifraterska Development, należąca do Immoconsult Leasinggesellschaft M.B.H. z Austrii, wybuduje w Warszawie biurowiec. Koszt inwestycji szacowany jest na 70 mln EUR (288 mln zł).

Projekt biurowca wraz z pozwoleniem na budowę został zakupiony od spółki Belvedere Development, która należała do Pol-Mot Holding. Finansowanie projektu zapewni Osterreichische Volksbanken AG, którego spółką córką jest Immoconsult Leasinggesellschaft M.B.H.

W transakcji pośredniczyła firma GVA Immoconsult Polska. Wcześniejszą transakcją GVA Immoconsult Polska była sprzedaż budynku handlowo-biurowego przy ul. Ostrobramskiej w Warszawie. Nabywca — EDE, fundusz z kapitałem izraelskim, kupił tę nieruchomość od firmy Dentacon, za około 12,4 mln EUR (51 mln zł).

Głównym najemcą w budynku jest firma Media Markt Polska. Transakcja ta, podobnie jak w przypadku biurowca przy Bonifraterskiej, była współfinansowana przez Immoconsult, która jest jednostką zależną od Oesterreichische Volksbanken.

Nowy biurowiec dostarczy na rynek warszawski około 26 tys. powierzchni biurowej. Obiekt będzie składał się z tzw. podstawy i wieży liczącej 24 piętra. Powstanie na działce o powierzchni 4 tys. mkw.

Powierzchnia usługowa zajmie tylko 1,4 tys. mkw. i znajdą się na niej drobne sklepy, kiosk z gazetami i punkty gastronomiczne. Budynek będzie miał 317 miejsc parkingowych w garażach podziemnych i naziemnych.

Obecnie nie jeszcze jest znany generalny wykonawca obiektu.

— Wybierzemy go we wrześniu 2002 r. Biurowiec będzie oddany do użytku pod koniec 2004 r. — mówi Jerzy Nemling, dyrektor GVA Immoconsult Polska.

Zarządzana przez Jerzego Nemlinga firma została wyłącznym agentem tego biurowca. Jej przedstawiciele zapewniają, że obecnie prowadzone są negocjacje z dwoma firmami zainteresowanymi wynajęciem powierzchni. Jedna z nich, jeżeli negocjacje zakończyłyby się pomyślnie, mogłaby zająć około 35 proc. powierzchni biurowca.

Jerzy Nemling twierdzi, że czynsze jeszcze są w trakcie kalkulacji.

— Nie mogą być zbyt wyśrubowane. Zależy nam na pozyskaniu stabilnych najemców, z którymi podpiszemy długoterminowe umowy, co pozwoli za 4-5 lat sprzedać biurowiec na rynku inwestycyjnym — mówi Jerzy Nemling.

Mimo iż biurowiec nie jest ulokowany w ścisłym centrum stolicy, to jego lokalizacja jest dość dobra. Atutem obiektu będzie stacja metra oraz centrum handlowe Arkadia, które powstaną w jego sąsiedztwie. Tuż obok budowany jest także hotel Ibis.

Zdaniem analityków, w 2004 r. czynsze w tzw. centralnych lokalizacjach w Warszawie mogą kształtować się na poziomie 22-26 EUR (90-105 zł) za mkw. miesięcznie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Radosław Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / / W stolicy powstaje kolejny biurowiec