W styczniu fundusze akcji pokazały siłę

opublikowano: 04-02-2019, 22:00

Kilkanaście procent zysku w miesiąc? Na początku roku nie było to nic nadzwyczajnego.

Styczeń 2019 r. przyniósł poprawę nastrojów na globalnych rynkach. Sprzyjała ona krajowym funduszom inwestycyjnym. Wszystkie grupy monitorowane przez Analizy Online zakończyły miesiąc na plusie. Najlepiej poradziły sobie fundusze akcji tureckich. Tylko w styczniu wartość ich jednostek wzrosła średnio o 14,9 proc.

Najlepszy był Santander Akcji Tureckich, który zarobił dla klientów 15,9 proc. Nad Bosforem był to jeden z lepszych miesięcy od bardzo dawna. Indeks XU100 wzrósł o 14 proc., umocniła się także turecka lira — względem dolara zyskała 2,2 proc. Drugi miesiąc z rzędu obniżyła się dynamika inflacji. W grudniu wyniosła co prawda ponad 20 proc., ale z drugiej strony było to ponad 5 pkt. proc. mniej niż w rekordowym październiku 2018 r. Wyhamowanie inflacji to efekt wcześniejszej podwyżki stóp procentowych (w styczniu utrzymano je na poziomie 24 proc.) oraz obniżki podatków na część dóbr konsumpcyjnych, co pomogło obniżyć koszty życia.

Miniony miesiąc był też udany dla funduszy akcji amerykańskich — ich średni wynik to 10,2 proc. Podium najlepszych funduszy z oferty krajowych TFI zdominowały produkty zarządzane przez Esaliens. Esaliens Okazji Rynkowych zarobił w styczniu 20,6 proc. Tuż za nim znalazły się Esaliens Małych Spółek Amerykańskich i Esaliens Amerykańskich Spółek Wzrostowych, z wynikami — odpowiednio 14,6 oraz 11,0 proc. Poza funduszami akcji tureckich i amerykańskich żadna inna grupa funduszy prowadzonych przez krajowe TFI nie zarobiła dla klientów ponad 10 proc. w miesiąc.

Nie oznacza to jednak, że poszczególne fundusze nie pokonywały tej bariery. Caspar Akcji Europejskich — najlepszy w grupie akcji europejskich rynków rozwiniętych — przysporzył klientom 12 proc. zysku. Należy jednak pamiętać, że przecena na głównych giełdachświata była tak duża, że w perspektywie trzymiesięcznej fundusze rynków rozwiniętych jako grupa są na minusie. Inaczej jest z funduszami akcji polskich czy rynków wschodzących, które w samym styczniu poradziły sobie gorzej niż lokujące w akcje spółek z rynków rozwiniętych.

Na rynku długu, oddalająca się perspektywa podwyżek stóp procentowych również sprzyjała funduszom inwestującym poza granicami Polski. Te lokujące głównie w obligacje przedsiębiorstw zyskały średnio 1,8 proc., a produkty o strategii uniwersalnej wypracowały stopę zwrotu w wysokości 1,7 proc. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu