W tydzień 67 proc. straty lub 32 proc. zysku

Adrian Boczkowski
opublikowano: 30-11-2009, 00:00

NC Index spadł w ubiegłym tygodniu o niecałe 2 proc., ale akcjonariusze poszczególnych spółek mogą mieć zupełnie odmienne zdanie o stanie ich portfeli. Kursy co piątej firmy wzrosły, ale ponad połowy notowanych spółek — spadły. Kapitalizacja co piątej firmy zmieniła się o co najmniej 10 proc.

Największe zmiany na rachunkach stały się udziałem notowań Perfect Line, Premium Foods i Art New Media. W pierwszym przypadku minęło już ponad pół roku od uprawomocnienia się wyroku o likwidacji spółki i GPW uznała, że najwyższy czas usunąć ją z notowań (nastąpi to w środę). Zbliżający się koniec spekulacyjnej zabawy na akcjach tego emitenta oznaczał tygodniowy spadek notowań o 67 proc., do 2 gr (akcje są bezwartościowe, bo do podziału między akcjonariuszy nic nie zostanie). Jeszcze w lipcu akcję można było sprzedać za 35 gr. Premium Foods potaniał o 26 proc., ale przy symbolicznych obrotach (w piątek ledwo przekroczyły 7 tys. zł). Jeszcze mniejszym zainteresowaniem cieszyły się papiery Art New Media, których kurs zanurkował o 21,4 proc. Obroty na ostatniej sesji tygodnia miały jednak wartość… 22 zł.

Na drugim, wzrostowym biegunie rynku NewConnect znalazł się Dom Zdrowia. Akcje apteki internetowej o ujemnej wartości księgowej zdrożały w tydzień o 32 proc., ale można tłumaczyć to niską płynnością. Zupełnie inaczej wygląda wzrost kursu o 30 proc. w przypadku Artefe. Plany podwyższenia kapitału i rozpoczęcie budowy sieci franczyzowej spodobały się inwestorom, a dzienne obroty akcjami to kilkaset tysięcy złotych. Serenity, którego kapitalizacja skoczyła o ponad 17,5 proc., mogło pochwalić się akceptacją przez stację sanitarno-epidemiologiczną projektu centrum wczesnoudarowego. To przybliża spółkę do stworzenia sieci nowoczesnych placówek rehabilitacyjnych.

Wydarzeniem na NewConnect było rozpoczęcie programu naprawczego w Victorii AOC. Widać, że dotychczasowa strategia powstawania centrum obsługi back-office funduszy nie sprawdziła się, a spółka — pomimo innowacyjnych systemów informatycznych — może mieć problemy z płynnością finansową. Kurs zapikował już jednak wcześniej, a sam wniosek spółki do sądu nie wywołał paniki wśród akcjonariuszy. Tymczasem nowe zlecenie na bloczki HotBloku do budowy osiedla w Markach (2,5 mln zł) wzniosło kurs spółki o prawie 15 proc. Podaż na finiszu piątkowej sesji zniosła jednak całą zwyżkę. Obserwatorzy NewConnect zobaczyli w zeszłym tygodniu dalsze przepychanki Alumastu z DZ Bankiem oraz GPPI z giełdową Mewą. Przełomu brak.

Adrian Boczkowski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adrian Boczkowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy