W tym tygodniu Europa czeka na raporty spółek technologicznych

Administrator
opublikowano: 21-01-2002, 10:38

W bieżącym tygodniu uwaga europejskich inwestorów skupi się na raportach spółek giełdowych, a zwłaszcza na wynikach kwartalnych spółek technologicznych. Szczególną rolę odegrają producenci telefonów komórkowych i spółki mikroprocesorowe. Zarówno Ericsson, jak i Nokia, czy ARM Holdings spadły od początku roku ponad 12 proc.

W bieżącym tygodniu uwaga europejskich inwestorów skupi się na raportach spółek giełdowych, a zwłaszcza na wynikach kwartalnych spółek technologicznych. Szczególną rolę odegrają producenci telefonów komórkowych i spółki mikroprocesorowe. Zarówno Ericsson, jak i Nokia, czy ARM Holdings spadły od początku roku ponad 12 proc., gdyż rynek wciąż obawia się publikacji raportów finansowych. Jednak większe znaczenie od samych wyników będą miały podawane równocześnie prognozy finansowe.

Fińska Nokia, która opublikuje raport w czwartek, zapowiedziała w grudniu, że jej przychody wzrosną w 2002 r. o 15 proc., a wyniki mogą zmieścić się lub przekroczyć górny zakres prognoz. Największy producent komórek szacuje, że jego przychody wzrosną do 440 mln dolarów. Jednak istnieje ryzyko, że spółka będzie musiała obniżyć prognozy. Przemawiają za tym słabe wyniki sprzedaży telefonów komórkowych w końcówce minionego roku oraz zapowiedzi dostawców fińskiej spółki.

W najbliższy piątek wyniki wraz z szacunkami powinien podać główny rywal Nokii, szwedzki Ericsson. Szwedzi oszacowali, że zamkną miniony kwartał sprzedażą na poziomie 5 mld dolarów, wyłączając produkcję realizowaną wspólnie z Sony w wyodrębnionej spółce. To niewielka zmiana w porównaniu z poprzednim kwartałem.

Optymizmem nie napawają zapowiedzi dostawców Nokii i Ericssona. Główni kooperanci Nokii, w tym RF Micro Devices, fiński Perlos i niemiecka Balda obawiają się spadku sprzedaży i weryfikują w dół wyniki i tegoroczne prognozy.

Tymczasem sporo optymizmu przyniósł konkurent skandynawskich spółek, niemiecki Siemens. Piąty na świecie producent komórek poinformował, że w pierwszym kwartale znacznie poprawił zysk operacyjny w porównaniu z czwartym kwartałem, kończącym się we wrześniu. Siemens nie podał żadnych szczegółów, dokładne dane o wynikach spółka przekaże dopiero w tym tygodniu.

Poza producentami telefonów komórkowych dużą rolę odegrają publikowane w tym tygodniu wyniki SAP-a, Infineon Technologies, STMicroelectronics i Cap Gemini. Niemiecki Sap jest niekwestionowanym blue chipem, który rzadko rozczarowywał inwestorów. Spółka miała dobre wyniki nawet, gdy konkurenci odczuwali skutki recesji. Prognozy niemieckiego producenta oprogramowania będą istotne nie tylko dla Starego Kontynentu, gdyż mogą poprawić pesymistyczny obraz rynku, nakreślony przez Microsoft.

Podobnie będzie z największymi europejskimi producentami mikroprocesorów. Wielu analityków uważa, że poprawa sytuacji w sektorze półprzewodników poprzedza ożywienie gospodarcze. Francusko-włoski STMicroelectronics i niemiecki Infineon Technologies pokażą czy racje miał pesymistyczny Intel, czy zapowiadający rychłą poprawę AMD. Dotychczasowe sygnały z Europy też są sprzeczne. Holenderski ASML, producent urządzeń do produkcji chipów poinformował o ok. 40 proc. spadku sprzedaży w ubiegłym roku i takim samym wzroście straty. Znacznie więcej optymizmu niosą zapowiedzi producenta komponentów do produkcji chipów, brytyjskiego AML. Duże znaczenie będzie miał też raport notowanego w Paryżu konsultanta IT, Cap Gemini. Spółka jest bardzo wrażliwa na zmiany koniunktury i jej raporty odzwierciedlają sytuację rynku.

Analitycy nie wątpią, że wcześniej, czy później skończy się recesja wśród spółek technologicznych, kwestia tylko kiedy to nastąpi. Tymczasem banki inwestycyjne obniżyły prognozy dla europejskich spółek technologicznych prawie o 9 proc.

Paweł Kubisiak, p.kubisiak@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Administrator

Polecane