W USA dalszy ciąg wzrostów na rynkach akcji

opublikowano: 16-03-2022, 15:56

Doniesienia sugerujące wzrost szans na zakończenie wojny na Ukrainie podtrzymały dobre nastroje na amerykańskich rynkach akcji.

W środę pojawiły się doniesienia o „znaczącym postępie” w pracach nad planem zakończenia walk i wycofania się rosyjskiego wojska z Ukrainy. Prezydent Wołodymyr Zełenski przyznał, że stanowisko Rosji dotyczące zawarcia pokoju wydaje się bardziej realistyczne, a szef rosyjskiej dyplomacji Sergiej Ławrow powiedział, że jest nadzieja na kompromis. Nadzieja na poprawę sytuacji geopolitycznej nadal przekłada się na spadek notowań surowców i towarów, przede wszystkim ropy. To osłabia obawy dalszego wzrostu inflacji, a przez to agresywniejszego zacieśniania polityki monetarnej przez Fed. Inwestorzy oczekują w środę pierwszego od 2018 roku wzrostu stóp w USA, a przede wszystkim komentarza szefa banku centralnego Jerome Powella.

fot.  Bloomberg
fot. Bloomberg

Po upływie prawie 90 minut sesji Dow Jones rósł o 1,1 proc., S&P500 zyskiwał 1,6 proc., a Nasdaq szedł w górę o 2,6 proc. Indeks spółek „value” rósł o 0,9 proc., ale wzrostowych aż o 2,3 proc. Popyt przeważał w 8 z 11 głównych segmentach rynku. Największym cieszyły się akcje spółek IT (2,5 proc.), finansowych (2,6 proc.) i dostawców dyskrecjonalnych dóbr konsumpcyjnych (2,8 proc.). Indeks PHLX Semiconductor rósł o 4,4 proc., a indeks KBW Bank o 3,3 proc. Najsłabiej na tle rynku wyglądały segmenty dóbr codziennego użytku, energii (po -0,1 proc.) i użyteczności publicznej (-1,4 proc.). Rentowność obligacji rosła, kurs złota spadał. Indeks PHLX Gold/Silver tracił 1,15 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane