W USA pogłębia się wyprzedaż spółek technologicznych

27-09-2001, 19:48

Po początkowych zwyżkach amerykańskie indeksy zaczęły tracić na wartości w wyniku coraz gorszych prognoz finansowych i słabych danych makroekonomicznych. Już drugi dzień z rzędu zniżce przewodzi sektor technologiczny, po tym jak banki inwestycyjne zaczęły obniżać prognozy dla liderów sektora. Zaczęło się od analityków Goldman Sachs i UBS Warburg, którzy po środowej sesji obcięli prognozy największego producenta oprogramowania Microsoftu, lidera sieciowego Sun Microsystem i Intela, największego producenta mikroprocesorów na świecie. Następnie Merrill Lynch i J.P. Morgan obniżyli wycenę akcji spółek sieciowych, po tym, jak producent infrastruktury sieciowej Sonus Networks zapowiedział, że pogłębi stratę o 25 proc., a Morgan Stanley wyraził obawy o realność prognoz Cisco. Z kolei Lehman Bros. obniżył prognozy dla najwiekszego producenta komputerów IBM-a. Złe rekomendacje dla liderów sektorów technologicznych wywołały wzrost podaży na akcje spółek hi-tech.

Dodatkowo niepokój wzbudziły najnowsze dane makro. W czwartek departament pracy podał, że w ostatnim tygodniu liczba bezrobotnych Amerykanów wzrosła o 450.000 osób, do najwyższego poziomu od dziewięciu lat. Rząd USA poinformował również, że w sierpniu zamówienia na dobra trwałe spadły o 0,3 proc. W świetle takich informacji nie może dziwić fakt, że inwestorzy, którzy wciąż nie wiedzą, jak USA odpowiedzą na ataki z 11 września, nie przejawiają żadnego zainteresowania kupnem akcji.

Dwie godziny przed końcem sesji Dow Jones stracił 0,8 proc. do 8500,48 pkt., a Nasdaq Composite stracił 2,98 proc. i spadł do 1.420,90 punktu.

Paweł Kubisiak, p.kubisiak@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / W USA pogłębia się wyprzedaż spółek technologicznych