Czytasz dzięki

W USA spore wzrosty

opublikowano: 27-08-2015, 22:00

Czwartkowa sesja w Stanach Zjednoczonych zakończyła się mocnym wzrostem głównych indeksów giełdowych na Wall Street. Dow Jones rósł na zamknięciu o 2,3 proc. S&P500 zyskał 2,5 proc. Nasadaq kończył sesję 2,5 proc. zwyżką.

Na rynku znowu powiało optymizmem po skorygowaniu w górę wzrostu PKB. Wzrost gospodarczy w USA w drugim kwartale wynosił 3,7 proc., a nie 2,3 proc. jak pierwotnie szacowano. Ekonomiści spodziewali się korekty tempa wzrostu w górę, ale do 3,3 proc.

Korekta, to głównie skutek wyższych niż szacowano inwestycji biznesu.

Wydatki konsumentów także okazały się wyższe. Rosły o 3,1 proc. Wcześniej podano, że o 2,9 proc.

Już w środę rynek  przerwał sześciodniową serię spadków, gdy prezes Fed z Nowego Yorku William Dudley uspokoił rynki mówiąc, że wrześniowa podwyżka stóp jest mniej pradopodobna po ostatnich zawirowaniach rynkowych, wywołanych obawami o spowolnienie wzrostu w Chinach.

- Najgorsze już prawdopodobnie za nami ale jeszcze minie chwila zanimznów wszystko wróci do normy i ciągle może istnieć pewne zagrożenie - powiedział  Scott Brown, główny ekonomista  Raymond James w rozmowie z Bloombergiem.

Inwestorzy są przekonani, że istnieje 25 procent szans na to, że Fed podniesie stopy procentowe we wrześniu. Nawet jeśli bank centralny nie podniesie teraz stóp, to oczekiwanie podwyżki w dalszym ciągu będzie ciążyć na nastrojach inwestorów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane