WAGON: 80 MLN ZŁ ZA OKUCIA DLA SEC BREMEN

Marek Loos
opublikowano: 02-11-2000, 00:00

WAGON: 80 MLN ZŁ ZA OKUCIA DLA SEC BREMEN

Dzięki kontraktowi ostrowska fabryka zwiększy eksport o 200 proc.

WZROST EKSPORTU: Kontrakty na produkcję okuć do mocowania kontenerów na statkach na sumę 80 mln zł pozwolą zwiększyć o 200 proc. przyszłoroczną sprzedaż na eksport Fabryki Wagon — mówi Zbigniew Maciejewski, prezes zarządu Fabryki Wagon w Ostrowie Wielkopolskim. fot. ARC

Umowa z niemieckim SEC Bremen daje zarządowi Fabryki Wagon z Ostrowa Wielkopolskiego podstawy do korekty przyszłych planów finansowych. Kontrakt wart 80 mln zł pozwoli zwiększyć sprzedaż o około 35 proc.

Na mocy podpisanej umowy ostrowska spółka będzie do 2004 r. produkowała okucia do mocowania na statkach kontenerów wytwarzanych w Bremie.

— Pierwszy kontrakt z SEC Bremen zawarty w roku 1992 opiewał tylko na 345 tys. DEM (724,5 tys. zł). Natomiast już w 1998 r. wartość sprzedaż do Niemiec wyniosła 21 mln zł. Wynik ten w 2000 r. zamknie się kwotą 16,8 mln zł — mówi Zbigniew Maciejewski, prezes zarządu Fabryki Wagon.

Okucia są wytwarzane w należącej do ostrowskiej spółki kuźni. Jej obroty stanowią od 10 do 12 proc. sprzedaży całej spółki. Kontrakt z Niemcami to około 70 proc. wysokości całej produkcji, jaką kuźnia zaplanowała do 2004 r.

Eksport wzrośnie

Zdaniem Zbigniewa Maciejewskiego, dzięki kontraktowi z SEC Bremen, Wagon zwiększy przyszłoroczny eksport w stosunku do prognozowanego na bieżący rok o około 200 proc.

— Wzrost uzyskamy głównie dzięki wejściu na rynki Europy Zachodniej. Prowadzimy już pierwsze próby sprzedaży do Francji konstrukcji spawalniczych, wykorzystywanych przy produkcji robotów przemysłowych. Podobne konstrukcje sprzedajemy w Belgii, Szwecji, Słowacji, Rumunii i Iraku — wyjaśnia Zbigniew Maciejewski

Największa część eksportu przypada jednak na projektowanie i produkcję gotowych wagonów kolejowych dla szwajcarskiej firmy AAE. Kontrakt zawarty z tą firmą opiewa na wyprodukowanie 2,1 tys. wagonów do 2004 r. W październiku opuściło z ostrowską fabrykę 25 wagonów, w listopadzie wyjedzie kolejne 40, a do kwietnia 2001 r. liczba ta wyniesie 60 sztuk miesięcznie.

Łącznie do końca bieżącego roku ostrowska fabryka sprzeda jeszcze 250 wagonów.

— Są to zarówno wagony zwykłe — na dwóch wózkach, jak i przegubowe, czyli dwa wagony na trzech wózkach. Od kwietnia będziemy produkowali wagony do przewozu drewna. Niedawno zakończyliśmy prace projektowe nad wagonami do przewozu kontenerów śmieciowych dla polskich odbiorców. Obecnie pracujemy nad wagonami do przewozu samochodów i towarów sypkich — tłumaczy Zbigniew Maciejewski.

Naprawy i modernizacje

W 2000 r. spółka Wagon wykona dodatkowo naprawy 6 tys. wagonów o wartości 148,3 mln zł, głównie dla PKP. Z tej liczby dla firmy Cemet fabryka naprawi 500 sztuk pojazdów, a dla Kopalni Piasku Szczakowa — 700 szt.

— Obecnie koleje rozpoczynają odnowę taboru kolejowego. Rośnie opłacalność kolejowych przewozów towarowych. Wszystko jest dobrym prognostykiem dla naszej firmy — dodaje Zbigniew Maciejewski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Loos

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / WAGON: 80 MLN ZŁ ZA OKUCIA DLA SEC BREMEN