Wakacje na koszt pracodawcy

SW
31-07-2012, 00:00

Mały pracodawca może wypłacać świadczenia urlopowe, ale nie musi. Warto o tym pomyśleć, nie zapominając jednak o konsekwencjach.

Świadczenia urlopowe zgodnie z ustawą o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych mogą być wypłacane w małej firmie, zatrudniającej mniej niż 20 osób na pełne etaty, w której nie został utworzony zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Jednak mały pracodawca nie ma takiego obowiązku.

— Ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych daje mu prawo rezygnacji z tworzenia funduszu i wypłaty świadczeń urlopowych, pod warunkiem że poinformuje o tym swoich pracowników do końca stycznia danego roku — mówi Agata Szymborska-Sutton z Tax Care.

Jeśli jednak zdecyduje się wypłacać takie świadczenia, pracownicy na pewno to docenią, a to dobra droga do budowania pozytywnych relacji. Drugi plus to fakt, że pieniądze wypłacone na urlopy przedsiębiorca może zaliczyć w koszty uzyskania przychodów i tym sposobem zmniejszyć swoje zobowiązania wobec fiskusa.

Ale jednocześnie decyzja o wypłacie obliguje pracodawcę do tego, żeby świadczenia przekazać wszystkim pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę, również tym, którzy korzystają z urlopu w okresie wypowiedzenia oraz bez względu na staż pracy. Podstawowym warunkiem wypłaty świadczenia urlopowego jest wystarczająco długi urlop — minimum 14-dniowy. Przy czym chodzi nie o dni robocze, tylko o łączną liczbę dni nieobecności pracownika w związku z urlopem.

Oznacza to, że do wspomnianych 14 dni zalicza się na przykład sobotę i niedzielę poprzedzające czy kończące urlop. Faktycznie więc przy dwutygodniowym urlopie pracownik wykorzystuje ze swojej puli urlopowej tylko 10 dni, a w sprzyjających okolicznościach jeszcze mniej — na przykład jeśli w tygodniu przeznaczonym na wypoczynek wypada dodatkowy wolny dzień z okazji święta. Pracodawca świadczenie urlopowe musi wypłacić tylko raz w roku, nawet jeśli pracownik bierze w ciągu roku dwa dwutygodniowe urlopy.

Może robić to częściej, musi jednak pamiętać, że taka decyzja również będzie dotyczyć wszystkich osób w firmie, które wezmą więcej urlopów. Świadczenie urlopowe powinno zostać wypłacone przed urlopem i pracownik nie musi składać w tej sprawie specjalnego wniosku.

W tym roku sięga ono maksymalnie 1093,93 zł dla osób pracujących na pełnym etacie i 1458,57 zł dla pracujących w szczególnych warunkach (np. ciężka praca fizyczna). Są to jednak maksymalne pułapy i rzeczywisty poziom świadczenia zależy od decyzji pracodawcy.

Firmy, które zatrudniają więcej niż 20 osób na pełne etaty i nie mają zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, też mogą wypłacać świadczenia urlopowe. Ale nie uwzględnią kwot wypłacanych świadczeń w kosztach uzyskania przychodów, co potwierdza interpretacja wydana przez dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 16 marca 2010 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: SW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Wakacje na koszt pracodawcy