Wakacyjny sezon na GPW, ale emocji nie brakuje

  • DI
opublikowano: 06-08-2018, 18:44

Na szerokim rynku mocno taniały akcje British Automotive Holding, Krezusa i Ursusa.

Poniedziałkowa sesja na warszawskim parkiecie zakończyła się wzrostem indeksu blue chipów przy jednoczesnych spadkach wartości indeksów średnich i małych spółek.

WIG 20 wzrósł na zamknięciu o 0,4 proc., do 2.295,8 pkt., natomiast w trakcie całej sesji indeks poruszał się w przedziale 2.270 - 2.296 pkt. Obroty na walorach blue chipów wyniosły jednak zaledwie 282 mln zł.

Relatywnie niewielką zmianę (+0,2 proc.) zanotował WIG i zakończył sesję na poziomie 59.707,8 pkt.

Wyraźniejsze zniżki odnotowały natomiast mWIG 40 (-0,35 proc.) i sWIG 80 (-0,4 proc.) i wyniosły kolejno: 4.301,7 pkt. oraz 12.929,9 pkt.

Wśród blue chipów najmocniej, o 2,7 proc. spadł kurs Lotosu, zaś najbardziej wzrosła wycena JSW (+2,5 proc.).

Najmocniej, bo o 57,5 proc. do 2,5 zł za akcję, spadł kurs British Automotive Holding, przy ponad 8 mln zł obrotów.

Jak podał British Automotive Holding w komunikacie, Jaguar Land Rover Limited wypowiedział jego spółce zależnej umowę importerską. Zgodnie z treścią wypowiedzenia umowa wygaśnie 1 sierpnia 2020 roku. Przedmiotem umowy jest między innymi uregulowanie zasad świadczenia przez spółkę zależną BAH usług autoryzowanego importera, dystrybutora i autoryzowanej stacji obsługi pojazdów Jaguar i Land Rover na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

W opinii Sylwii Jaśkiewicz z DM BOŚ, w związku z zaistniałą sytuacją, spółka będzie zmuszona do przemodelowania obecnie obowiązującej strategii.

"Spółka zapowiada utrzymanie działalności dilerskiej, natomiast będzie to wymagało inwestycji - jest to biznes kapitałochłonny. Spółka będzie musiała istotnie przemodelować swoją strategię. Łatwiej jest być importerem niż dilerem. Marże na biznesie dilerskim na całym świecie są wyższe niż na samej działalności importowej, natomiast wpływ wypowiedzenia umowy na obniżenie przychodów spółki będzie drastyczny" - powiedziała PAP Biznes analityk DM BOŚ.

Wycena innej spółki notowanej na GPW, w której większościowym udziałowcem jest prezes BAH, Mariusz Książek - Marvipol Development - również spadła na zamknięciu, o 8,6 proc.

28,3-proc. zniżkę zanotował kurs Krezusa. Spółka podała w komunikacie, że Firma Taleja od kwietnia w serii transakcji sesyjnych i pakietowej sprzedała łącznie 20 proc. akcji Krezusa, zmniejszając swój udział w spółce z 51 do 31 proc. Informacja ta dotarła na rynek dopiero w sobotę, a główny akcjonariusz tłumaczy to "błędną interpretacją przepisów".

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała w poniedziałek po południu, iż skierowała do Giełdy Papierów Wartościowych żądanie zawieszenia obrotu akcjami Krezusa z powodu okoliczności wskazujących na możliwość dokonywania obrotu z naruszeniem interesów inwestorów.

O 6,3 proc. spadł w poniedziałek kurs Ursusa. Spółka planuje przeprowadzić prywatną emisję z wyłączeniem prawa poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy do 5,918 mln akcji serii S po 2,50 zł za jedną. Zgodę na emisję spółka chce uzyskać podczas walnego zgromadzenia zwołanego na 31 sierpnia. Na przestrzeni ostatnich 10 sesji kurs spółki spadł o 12 proc.

Jak poinformował PAP Biznes prezes Vistuli Grzegorz Pilch, firma podtrzymuje, że jej celem na ten rok jest dwucyfrowy wzrost przychodów przy stabilnej marży brutto na sprzedaży. Spółka liczy również, że dynamika wzrostu zysku netto będzie wyższa niż sprzedaży. Prezes powiedział także, że w najbliższym czasie Vistula otrzyma zgodę UOKiK na połączenie z Bytomiem i do fuzji dojdzie do końca tego roku. Kurs producenta ekskluzywnej odzieży na zamknięciu sesji nie odnotował zmian.

O 6,1 proc. zwyżkowała wycena XTB. X-Trade Brokers szacuje, że zysk netto grupy w pierwszym półroczu 2018 roku wyniósł 101,1 mln zł wobec 29,4 mln zł przed rokiem - podała spółka w komunikacie. Szacunkowe przychody wzrosły o 58 proc. do 197,9 mln zł.

W momencie zakończenia notowań w Warszawie, na zachodnioeuropejskich parkietach przeważały spadki. DAX zniżkował o 0,2 proc., CAC i FTSE zniżkowały o ok. 0,1 proc., podobnie jak EuroStoxx. Na Wall Street DJI zniżkował o 0,1 proc., S&P 500 szedł w górę o 0,1 proc., zaś Nasdaq zwyżkował o 0,1 proc.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu