Walec ratyfikacji zaczyna się toczyć

opublikowano: 13-11-2012, 00:00

Rada Ministrów dzisiaj przyjmuje projekt ustawy o ratyfikacji traktatu o stabilności w UE

Rada Ministrów dzisiaj przyjmuje projekt ustawy o ratyfikacji — formalnie jest to wyrażenie zgody na złożenie podpisu przez prezydenta — podpisanego przez premiera w Brukseli 2 marca traktatu o stabilności, koordynacji i zarządzaniu w Eurolandzie. Notabene Donald Tusk zapowiadał rozpatrzenie przez Sejm tego projektu ustawy już w piątek, 9 listopada, przy okazji debaty europejskiej, ale ze względów taktycznych nieco odsunął temat w czasie. Ale pakt fiskalny i tak już ciężko wisiał nad sejmową salą.

O konstytucyjnym problemie ratyfikacyjnym pisałem od razu w gorącym komentarzu po podpisaniu traktatu w imieniu Polski. Bez względu na merytoryczne argumenty koalicja Platformy Obywatelskiej z Polskim Stronnictwem Ludowym najpierw przeforsuje uchwałę proceduralną Sejmu, że do uchwalenia ustawy wystarcza zwyczajna większość.

I w drugim kroku ustawa zostanie uchwalona, raczej ze sporą górką, bo głosy dołożą także Sojusz Lewicy Demokratycznej i Ruch Palikota. Prawo i Sprawiedliwość oraz Solidarna Polska zagrają natomiast larum, że ratyfikacja wymaga większości dwóch trzecich. Taka procedura oznaczałaby po prostu odrzucenie ustawy, gdyż prawica trzema głosami blokuje wspomnianą większość kwalifikowaną.

Podstawą starcia jest odczyt artykułu 90 Konstytucji RP. Chodzi o to, czy pakt fiskalny „przekazuje organizacji międzynarodowej lub organowi międzynarodowemu kompetencji organów władzy państwowej w niektórych sprawach”. Jeśli tak byłoby, to ustawa wymagałaby dwóch trzecich. Niestety, już teraz wiadomo, że ostatnim wątkiem czekającej nas gigantycznej kłótni będzie rozłożenie zapisów traktatu na czynniki pierwsze i dokładna analiza, jakie są ich rzeczywiste następstwa dla Polski. Tytułowy walec przetoczy się bez względu na wszystko.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JACEK ZALEWSKI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu