Walka o kontrakty uderzyła w wyniki

Zbigniew Kazimierczak
opublikowano: 13-05-2004, 00:00

Mimo sporej straty w pierwszym kwartale prezes Emaxu podtrzymuje prognozy na cały rok.

Przedstawiciel sektora informatycznego pierwszy kwartał zakończył ze stratą przekraczającą 4,3 mln zł. To spore pogorszenie wyniku, bo przed rokiem strata ograniczyła się do niespełna 400 tys. zł. Na pocieszenie zostaje wzrost sprzedaży — o 28 proc., do 43,96 mln zł.

Zarząd optymistyczny

Większe przychody to efekt realizacji nowych kontraktów dla takich klientów jak MPK w Poznaniu, Bank Zachodni WBK czy GE Capital Bank. Sęk w tym, że umowy te na razie nie są zbyt rentowne, a już na pewno odbiegają pod tym względem od zlecenia Telekomunikacji na dostawę systemu kopertującego do centrum mailingowego. Właśnie ten kontrakt Emax rozliczył przed rokiem, co pozwoliło mu niemal w całości zlikwidować stratę.

— Trwała zażarta walka o nowe kontrakty outsourcingowe, więc marże są nieduże. Chcieliśmy je zdobyć dla referencji, ale są to umowy wieloletnie i ich zyskowność będzie rosła — twierdzi Piotr Kardach, prezes Emaxu.

Zapewnia jednocześnie, że w spółce nie dzieje się nic złego, drugi kwartał przebiega dobrze i Emax zrealizuje prognozy na cały rok, mówiące o sprzedaży wynoszącej 280 mln zł i zysku netto 15,2 mln zł.

Rynek jednak ostrożny

Wyjaśnienia prezesa niezbyt jednak przekonały analityków.

— Te wyniki są po prostu słabe. Szczególnie jestem zaskoczony stratą na sprzedaży. Spodziewałem się, że Emax zakończy pierwszy kwartał w okolicy zera — mówi Michał Janik, analityk Bankowego Domu Maklerskiego PKO BP.

Jego zdaniem, taki raport może zaważyć na reputacji Emaxu, który miał dotąd opinię perełki krajowego sektora IT.

Najwyraźniej zawiedzeni byli też inwestorzy, przez co kurs firmy spadał wczoraj momentami nawet o ponad 3,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Walka o kontrakty uderzyła w wyniki