Walka z hakerami szansą dla Polski

Mariusz Gwrychowski
opublikowano: 08-06-2017, 22:00

Jeśli rząd pomoże, cyberbezpieczeństwo może stać się nową biznesową specjalnością naszego kraju — twierdzą Instytut Kościuszki i Asseco Poland.

Największa polska firma informatyczna działa w Izraelu od siedmiu lat. Izraelski biznes, stworzony na bazie trzech przejętych spółek, jest obecnie perłą w koronie Asseco Poland. Dlatego rzeszowski gigant na bieżąco śledzi tamtejszy rynek technologiczny. Jego uwagę przykuł boom na cyberbezpieczeństwo, który wyniósł izraelskie firmy do globalnej czołówki. Proponuje powtórkę nad Wisłą. „Polska ma szansę, by zostać globalnym liderem sektora cyberbezpieczeństwa. O naszym potencjale świadczy rosnąca wartość krajowego rynku ICT, która w 2016 r. wyniosła ponad 8,5 mld USD. Co roku na polskich uczelniach wyższych kształcimy aż 30 tys. absolwentów kierunków informatycznych” — czytamy w raporcie przygotowanym przez Instytutu Kościuszki i Asseco Poland.

120 mld USD - taka jest globalna wartość rynku cyberbezpieczeństwa.
Zobacz więcej

120 mld USD - taka jest globalna wartość rynku cyberbezpieczeństwa. Fot. Fotolia

— Polska ma wszystkie atuty, aby zbudować silny sektor cyberbezpieczeństwa. Wymaga to jednak skoordynowanego i przemyślanego zaangażowania państwa — twierdzi Dominik Skokowski, ekspert Instytutu Kościuszki. Zdaniem autorów raportu, najlepszym rozwiązaniem jest naśladowanie takich państw, jak Izrael, Wielka Brytania czy Singapur. Kilka lat temu ta trójka mocno postawiła na publicznewsparcie rozwoju sektora cyberbezpieczeństwa i zbiera pierwsze owoce tych inwestycji. Np. w Izraelu przychody sektora sięgają już 3,75 mld USD, czyli ponad 1 proc. krajowego PKB, a w Wielkiej Brytanii eksport produktów i usług chroniących przed atakami hakerskimi jest szacowany na 2 mld USD. Jak to powtórzyć w Polsce? Kluczowe jest zapewnienie przyjaznego otoczenia prawnego i wsparcia inwestycji polskich firm, ze szczególnym uwzględnieniem start-upów oraz ich ekspansji zagranicznej. Potrzebna jest także długofalowa strategia działań wizerunkowych, które wypromują na świecie polskie firmy i ich technologie.

— Trudno sobie wyobrazić budowę nowoczesnego, liczącego się w świecie państwa bez udziału krajowych firm informatycznych — podkreśla Zdzisław Wiater, dyrektor obszaru wojskowego w Asseco Poland. Jego zdaniem, jeśli polskie firmy IT odniosą sukces na rynku cyberbezpieczeństwa, skorzystają na tym nie tylko ich właściciele, ale także państwo.

— Cyberbezpieczeństwo państwa to nie tylko infrastruktura wojskowa czy krytyczna, ale także systemy cywilne. W żadnym kraju nie istnieje struktura wojskowa, która może zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa cybernetycznego — uważa Zdzisław Wiater.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Gwrychowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu