Walka z mafią paliwową priorytetem rządu

  • Piotr Nisztor
opublikowano: 28-05-2013, 00:00

W ubiegłym roku kontrolerzy skarbowi wykryli oszustwa w obrocie paliwami o wartości ponad 1 mld zł. Zdecydowanie za mało — twierdzi branża.

Walka z paliwowymi przestępcami to priorytet służb finansowych w 2013 r. — stwierdził Jacek Kapica, wiceminister finansów. W odpowiedzi na pytania posłów: Arkadiusza Litwińskiego (PO) i Zbigniewa Girzyńskiego (PiS), wskazał, że resort zdaje sobie sprawę, że mafia paliwowa poważnie uszczupla przychody do budżetu państwa.

Dlatego w ramach Ministerstwa Finansów powstał specjalny zespół ds. koordynacji działań przeciwko paliwowym przestępcom. W Urzędzie Kontroli Skarbowej w Szczecinie oraz w Izbie Celnej w Katowicach od niedawna działają natomiast niezależnie funkcjonujące krajowe grupy ds. zwalczania przestępczości paliwowej. Jacek Kapica opisał też dotychczasową działalność służb finansowych w tym zakresie. Ze statystyk wynika, że w 2012 r. kontrolerzy skarbowi przeprowadzili 310 kontroli w przedsiębiorstwach zajmujących się obrotem paliwami.

W efekcie wykryto nadużycia i oszustwa opiewające na ponad 1 mld zł, czyli niemal tyle samo co w 2011 r., gdy tych kontroli było o ok. 50 więcej. Wiceminister podkreśla, że z przestępcami paliwowymi walczy też Służba Celna (SC), która monitoruje pojawiające się w internecie oferty sprzedaży oleju napędowego. W przypadku stwierdzenia mocno zaniżonych cen w porównaniu z tymi hurtowymi informacje są przekazywane organom kontroli skarbowej.

W efekcie kontroli przeprowadzonych przez SC w 2011 r. wykryto oszustwa przy obrocie paliwami opiewającena 114,7 mln zł (zajęto towar wart 7,6 mln zł). Natomiast w pierwszym półroczu 2012 r. efekty działań kontrolnych w tym zakresie wyniosły 83,4 mln zł (zajęto towar wart 5,7 mln zł). Branża paliwowa nie ma jednak wątpliwości, że wartość wykrytych przez organy finansowe oszustw to tylko wierzchołek góry lodowej.

— Z naszych kalkulacji wynika, że szara strefa w handlu paliwami to przynajmniej 3 mld zł, z tego głównie to oszustwa związane z podatkiem VAT — mówi Leszek Wiecieh, dyrektor Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN), zrzeszających największeprzedsiębiorstwa branży.

Z rosnącego problemu oszustw na podatku VAT zdaje sobie sprawę wiceminister Kapica, który ma nadzieję, że problem rozwiąże nowelizacja ustawy o VAT oraz ordynacji podatkowej. Zakłada ona, że w określonych przypadkach nabywca odpowiadałby za podatek niewpłacony przez dostawcę. W tym samym projekcie resort finansów zaproponował także wprowadzenie miesięcznych okresów rozliczeniowych dla podatników dokonujących dostawy paliw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Nisztor

Polecane