Wall Street jednak pod kreską

WST
opublikowano: 13-05-2010, 22:08

Czwartkowa sesja na amerykańskich giełdach nie należała do spokojnych. Indeksy wahały się przez cały dzień nie mogąc znaleźć dominującego trendu. Inwestorzy stali w rozkroku nie będąc w stanie zdecydować się czy kupować czy sprzedawać akcje. Ich niepewność pogłębiały doniesienia z sektora finansowego, gdzie coraz więcej banków staje się obiektem dochodzenia przez nadzorcę rynku w sprawie oszustw związanych z instrumentami opartymi i kredyty hipoteczne.

Dopiero ostatnia godzina stała pod znakiem bardziej zdecydowanych decyzji. Szkoda tylko, że w przeważającej mierze dotyczących pozbywania się akcji.

Ostatecznie na finiszu sesji wskaźnik DJ IA tracił 1,05 proc., S&P500 zniżkował o 1,22 proc. zaś Nasdaq spadał o 1,26 proc.

Przed sesją poznaliśmy dane z rynku pracy. Liczba osób po raz pierwszy ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych spadła w minionym tygodniu o 4 tys., ale analitycy oczekiwali lepszego wyniku.
Dowiedzieliśmy się, też że w kwietniu po raz pierwszy od 2006 r. spadła liczba rozpoczętych postępowań zmierzających do zlicytowania domów amerykańskich kredytobiorców. Male to jednak pocieszenie biorąc pod uwagę fakt, że nadal pozostaje na rekordowo wysokich poziomach.

W niełasce handlujących znalazły się walory przedstawicieli sektora energetycznego. Ich przecena to efekt spadku euro do dolara do 14-miesięcznego minimum co doprowadziło do zniżki cen ropy poniżej 74 USD. W średniej Dow Jones traciły m.in. papiery Exxon Mobil oraz Chevrona.

Spadły notowania Cisco, jednego z największych producentów sprzętu sieciowego. Wszystko przez rozczarowującą prognozę. Firma szacuje, że sprzedaż w obecnym kwartale wyniesie przynajmniej 10,7 mld USD po rekordowym wyniku w poprzednim kwartale. I chociaż projekcja przebiła średnią oczekiwań analityków (10,6 mld) część inwestorów najwidoczniej stwierdziła, że mogło być lepiej, gdyż górne widełki prognoz specjalistów mówiły o 11 mld.

Jedną z gwiazd sesji zostały udziały Sybase. Zwyżkowały o ponad 15 proc. powiększając zyski z środy sięgające 35 proc. Tak spektakularna aprecjacja to zasługa informacji o zgodzie koncernu SAP na przejęcie firmy. Koszt transakcji to niemal 6 mld USD.

Rosły notowania Whole Foods Market. Największy amerykański sprzedawca zdrowej, naturalnej żywności przedstawił prognozę zakładającą przynajmniej 12 proc. wzrost przychodów w tym roku. Wcześniejsze projekcje mówiły o dynamice rzędu co najwyżej 10,5 proc. „Apetyty” analityków w tym względzie są znacznie mniejsze.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu