Czytasz dzięki

Wall Street pogłębia przecenę

opublikowano: 15-11-2017, 22:06

Środowa sesja na amerykańskich giełdach ponownie stała pod znakiem spadków cen akcji, a w konsekwencji i indeksów. Przecena była relatywnie duża i w przypadku indeksu największych spółek sięgała grubo ponad 100 pkt. Ponownie na nastrojach panujących wśród inwestorów ciążyły zniżkujące notowania ropy naftowej oraz „przekleństwo” planu cięć podatkowych.

Wycena ropy spadała czwartą sesję z rzędu. Tym razem do korekty doprowadziła dosyć ponura prognoza International Energy Agency odnośnie dynamiki wzrostu popytu na „czarne złoto”. W dół też szły notowania metali, którym zaszkodziły dane z Chin, budzące obawy o spowolnienie u największego konsumenta surowców na świecie.

NYSE, Wall Street
Zobacz więcej

NYSE, Wall Street fot. Bloomberg

Z kolei zaprezentowane w środę dane z amerykańskiej gospodarki sugerują rosnące prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych podczas grudniowego posiedzenia władz monetarnych. O ile odczyty odnośnie październikowej inflacji okazały się zgodne z oczekiwaniami (0,1 proc. w ujęciu miesięcznym i 2,0 proc. rok do roku, w przypadku inflacji CPI bazowej) o tyle, pozytywnie zaskoczył wzrost sprzedaży detalicznej (+0,2 proc.) podczas gdy prognozowano brak zmiany.

Spłaszczająca się krzywa rentowności, która znajduje się na najniższym poziomie od listopada 2007 r., wzbudza obawy inwestorów, że Rezerwa Federalna może za bardzo podnieść stopy procentowe, spowalniając inflację i wzrost gospodarczy w dłuższej perspektywie.

Na finiszu sesji indeks DJ IA spadał o 0,58 proc. Wskaźnik S&P500 zniżkował o 0,55 proc. zaś technologiczny Nasdaq tracił 0,47 proc

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane