Wall Street ratowała się na finiszu

WST
opublikowano: 15-07-2010, 22:07

Czwartkowe notowania na amerykańskich giełdach toczyły się pod dyktando strony podażowej. Przewaga sprzedających była w głównej mierze efektem części opublikowanych danych makro, które zasygnalizowały spowolnienie odbicia gospodarczego. Nastrojów nie były w stanie skutecznie poprawić wyniki kwartalne giełdowych tuzów. Dopiero swoistym rzutem na taśmę indeksom udało się wyjść na zieloną stronę rynku., choć nie wszystkim zdobycz udało się utrzymać do ostatniego dzwonka. Pewną zasługę w  odbiciu miała informacja o zatkaniu wycieku ropy w Zatoce Meksykańskiej przez koncern BP.

Ostatecznie na finiszu indeks DJ IA tracił 0,07 proc. S&P500 zyskiwał 0,12 proc. zaś Nasdaq spadał o 0,03 proc.

Przed sesją zwyżkowały notowania kontraktów terminowych na indeksy. Ich aprecjację wspierały zarówno „doskonałe” wyniki banku JPMorgan oraz dane z rynku pracy. W minionym tygodniu liczba osób po raz pierwszy ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych spadła do 429 tys. i była niższa niż oczekiwali analitycy. Pozytywnie zaskoczył też wzrost produkcji przemysłowej w czerwcu, bo zamiast spadku odnotowano dodatnią zmianę. Warto jednak nadmienić, że był to symboliczny wzrost o zaledwie 0,1 proc.

Zniżkę większą od szacunków odnotował New York Empire State Index, dający pogląd na panującą koniunkturę w regionie Nowego Jorku. To w dużej mierze właśnie on doprowadził do spadków na otwarciu sesji na Wall Street.

Złe nastroje pogłębił odczyt indeksu Fed Filadelfia, obrazujący aktywność wytwórczą w tym regionie. Zamiast spodziewanego wzrostu w lipcu z 8 do 10 pkt., spadł aż do 5,1 proc. To najniższy jego poziom od sierpnia 2009 r.

Wpływ na decyzje podejmowane przez inwestorów miało także uchwalenie przez Kongres  ustawy o daleko idącej reformie finansowej zaostrzającej zasady działania instytucji finansowych i zwiększającej państwową kontrolę.

Walory banków w dół ciągnęły zniżkujące papiery JPMorgan, chociaż instytucja zaprezentowała wyniki lepsze od oczekiwań analityków. Mocno spadał też kurs papierów Citigroup oraz Bank of America. Oba wymienione banki w piątek „pochwalą się” swoimi dokonaniami w drugim kwartale.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy