Wall Street rosła w nadziei na kolejne cięcie stóp

WST
opublikowano: 07-11-2008, 22:08

Bardzo nerwowy tydzień amerykańskie giełdy zakończyły wzrostem indeksów podczas piątkowej sesji. W aprecjacji wskaźników nie przeszkodziły, a wręcz przeciwnie, pomogły fatalne dane z rynku pracy. Rozbudziły bowiem nadzieje na ponowną redukcję stóp procentowych.

Szkoda, że inwestorzy, a właściwie  raczej zwykli spekulanci, patrzą na rynek akcji jedynie w krótkiej perspektywie. Zrealizować szybki zysk, a gospodarka….Podobnie zresztą jest i u nas, choć przynajmniej – jak twierdzą rządowe dane – sytuacja w polskiej gospodarce jest dobra. Jeszcze.

Liczba zatrudnionych w sektorach pozarolniczych w USA spadła w październiku o 240 tys. To znacznie więcej niż zakładały najbardziej pesymistyczne prognozy. W dół zrewidowano też wartość za wrzesień.
Z kolei będąca m.in. tego następstwem stopa bezrobocia podskoczyła z 6,1 proc. we wrześniu do 6,5 proc. w październiku (4,7 proc. przed rokiem). To jej najwyższy poziom od 1994 r.

Kontrakty terminowe na CBoT sygnalizują obecnie 84-proc. prawdopodobieństwo (przed tygodniem wynosiło 55 proc.) obniżenie o 50 pkt bazowych obecnej (wynoszącej 1 proc.) stopy procentowej dla pożyczek overnight pomiędzy bankami. Najbliższe, planowane posiedzenie FOMC ma odbyć się 16 grudnia. 

Zmiana tendencji na ropie pomogła w widoczny sposób notowaniom spółek rafineryjno-paliwowych. Mocno na wartości zyskiwały papiery Exxon Mobil i Chevron. Wzięciem cieszyły się również walory Alcoa, czołowego producenta aluminium.

Kontynuowana była zła passa Wells Fargo, największego amerykańskiego banku na Zachodnim Wybrzeżu. Instytucja pozyskała 11 mld USD ze sprzedaży akcji. Środki mają wspomóc sfinansowanie przejęcia upadłego banku Wachovia. Inwestorzy odczytali to jako możliwą zapowiedź zwrócenia się banku do rynku publicznego z prośbą o gotówkę.

Przez dłuższą część sesji na wartości traciły udziały Walt Disney. Dopiero pod koniec dnia odreagowały. Największy na świecie właściciel parków tematycznych i potentat sektora medialnego poinformował o spadającej liczbie rezerwacji w swoich ośrodkach, za co wini spowalniającą gospodarkę.

Mocno pod kreską handlowano akcjami General Motors po prezentacji wysokiej straty w III kwartale i zapowiedzi kolejnego złego kwartału.

Ostatecznie indeks DJ zyskał na finiszu 2,85 proc. znów zbliżając się na wyciągnięcie ręki do poziomu 9 tys. pkt. S&P500 wzrósł o tyle samo, zaś Nasdaq o  2,41proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane