Wall Street: To może być dobra sesja

WST
opublikowano: 24-06-2009, 15:40

Na Wall Street powiało nieco optymizmem. Z  miejsca zaowocowało to wzrostem indeksów na otwarciu dzisiejszych notowań.

Wydarzeniem dzisiejszej sesji będzie bez wątpienia wieczorny komunikat władz monetarnych w sprawie stóp procentowych. Analitycy są przekonani co do utrzymania dotychczasowego poziomu ceny pieniądza, ale liczą, że Komitet Otwartego Rynku (FOMC) zagwarantuje to swoiste status quo przynajmniej do końca roku. Równie ważne będą też oceny dotyczące stanu gospodarki i spodziewanych trendów, jakie znajdą się w publikacji FOMC.

Na razie poznaliśmy doniesienia o kredytach hipotecznych i zamówieniach na dobra trwałego użytku. Inwestorów czekają jeszcze informacje o zmianie zapasów ropy i paliw oraz o sprzedaży nowych domów.

W tygodniu zakończonym 19 czerwca dynamika wniosków kredytowych wyniosła 6,6 proc. wobec tygodnia wcześniej, a w ujęciu rocznym 17,2 proc. Wnioski o refinansowanie kredytów zwiększyły się o 5,9 proc. a o nowe kredyty o 7,3 proc.

Pozytywnie zaskoczyły dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku. Specjaliści oczekiwali, że w maju spadną o 0,5 proc., podczas gdy odnotowały wzrost o 1,8 proc. Również po odjęciu środków transportu dynamika okazała się wyższa od spodziewanej (1,1 proc. wobec 0,2 proc. projekcji). 

Nastroje poprawiła także publikacja nowych prognoz gospodarczych OECD. Po raz pierwszy od dwóch lat organizacja podniosła swoje projekcje dla 30 najbardziej rozwiniętych członków. Co prawda, nadal są one w przypadku PKB ujemne, jednak lepsze od poprzednich, co sygnalizuje wyhamowanie niekorzystnych tendencji w globalnej gospodarce.

Straty z poprzednich sesji odrabiają największe spółki surowcowe. To zasługa wzrostu notowań metali, zwłaszcza miedzi.

Rośnie wycena papierów Oracle. Wczoraj po sesji informatyczny potentat opublikował swoje wyniki kwartalne. Co prawda, zysk spadł o 7 proc., m.in. z powodu spadku sprzedaży nowych licencji, ale był nieco lepszy od prognozowanego przez specjalistów.

Pną się notowania Addax Petroleum. Kanadyjska spółka specjalizująca się w wydobyciu i produkcji ropy oraz gazu wyraziła zgodę na przejecie przez Sinopec Group. Wartość transakcji szacowana jest na ponad 7 mld USD.


 

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane