Wall Street: To może być dobra sesja

WST
opublikowano: 24-06-2009, 15:40

Na Wall Street powiało nieco optymizmem. Z  miejsca zaowocowało to wzrostem indeksów na otwarciu dzisiejszych notowań.

Wydarzeniem dzisiejszej sesji będzie bez wątpienia wieczorny komunikat władz monetarnych w sprawie stóp procentowych. Analitycy są przekonani co do utrzymania dotychczasowego poziomu ceny pieniądza, ale liczą, że Komitet Otwartego Rynku (FOMC) zagwarantuje to swoiste status quo przynajmniej do końca roku. Równie ważne będą też oceny dotyczące stanu gospodarki i spodziewanych trendów, jakie znajdą się w publikacji FOMC.

Na razie poznaliśmy doniesienia o kredytach hipotecznych i zamówieniach na dobra trwałego użytku. Inwestorów czekają jeszcze informacje o zmianie zapasów ropy i paliw oraz o sprzedaży nowych domów.

W tygodniu zakończonym 19 czerwca dynamika wniosków kredytowych wyniosła 6,6 proc. wobec tygodnia wcześniej, a w ujęciu rocznym 17,2 proc. Wnioski o refinansowanie kredytów zwiększyły się o 5,9 proc. a o nowe kredyty o 7,3 proc.

Pozytywnie zaskoczyły dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku. Specjaliści oczekiwali, że w maju spadną o 0,5 proc., podczas gdy odnotowały wzrost o 1,8 proc. Również po odjęciu środków transportu dynamika okazała się wyższa od spodziewanej (1,1 proc. wobec 0,2 proc. projekcji). 

Nastroje poprawiła także publikacja nowych prognoz gospodarczych OECD. Po raz pierwszy od dwóch lat organizacja podniosła swoje projekcje dla 30 najbardziej rozwiniętych członków. Co prawda, nadal są one w przypadku PKB ujemne, jednak lepsze od poprzednich, co sygnalizuje wyhamowanie niekorzystnych tendencji w globalnej gospodarce.

Straty z poprzednich sesji odrabiają największe spółki surowcowe. To zasługa wzrostu notowań metali, zwłaszcza miedzi.

Rośnie wycena papierów Oracle. Wczoraj po sesji informatyczny potentat opublikował swoje wyniki kwartalne. Co prawda, zysk spadł o 7 proc., m.in. z powodu spadku sprzedaży nowych licencji, ale był nieco lepszy od prognozowanego przez specjalistów.

Pną się notowania Addax Petroleum. Kanadyjska spółka specjalizująca się w wydobyciu i produkcji ropy oraz gazu wyraziła zgodę na przejecie przez Sinopec Group. Wartość transakcji szacowana jest na ponad 7 mld USD.


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Wall Street: To może być dobra sesja