Wall Street w cieniu Chin

DI, Bloomberg
11-08-2015, 23:12

Amerykańska giełda zanotowała spadki po ostatnim rajdzie. W centrum uwagi znalazły się Chiny.

Indeks S&P 500 stracił 1 proc., Dow Jones Industrial Average 1,2 proc., a Nasdaq 1,3 proc.

Rynek dobrze zareagował na zmiany w Google, które były we wtorek jednym z głównych tematów w mediach. Założyciele firmy poinformowali, że powstanie nowy holding o nazwie Alphabet, w skład którego wejdą różne spółki, w tym Google. Taka restrukturyzacja ma sprawić, że działalność poszczególnych elementów holdingu będzie bardziej przejrzysta dla inwestorów. Notowania spółki podskoczyły o ponad 4 proc.

Freeport-McMoRan, jeden z największych koncernów wydobywczych zanotował największy spadek od 2012 r. Akcje firmy taniały o 12 proc., zasłaniając 11-proc. zwyżkę z poniedziałku. Spadki zanotowały także takie spółki, jak Alcoa, Joy Global i Caterpillar.  

Apple, producent popularnych iPhone’ów stracił 5,2 proc., czyli najwięcej od stycznia 2014 r. Koncern jest mocno uzależniony od sytuacji w Chinach, bo generował tam aż 27 proc. swojej sprzedaży w ostatnim kwartale.   

Inwestorzy obawiają się, że największa od dwudziestu lat dewaluacja chińskiego juana może zapowiadać pogłębienie spowolnienia gospodarki Państwa Środka. Mocno przeceniono zwłaszcza spółki z branż polegających na eksporcie do Chin.  

- Rynkowi kierunek wciąż nadają kwestie makro, ze szczególnym uwzględnieniem Chin. Inwestorzy poświęcają dużo uwagi Grecji czy Portoryko, jednak Chiny są znacznie większą gospodarką i znacznie większym problemem dla gospodarki światowej. Dlatego dewaluacja juana tak bardzo wstrząsnęła inwestorami – komentował w wypowiedzi dla agencji Bloomberg Tom Wright, dyrektor w biurze maklerskim JMP Securities.

Departament Pracy opublikował dane, z których wynika, że w drugim kwartale pozarolnicza wydajność pracy w gospodarce Stanów Zjednoczonych wzrosła o 1,3 proc., natomiast pozarolnicze jednostkowe koszty pracy wzrosły o 0,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Wall Street w cieniu Chin