Wall Street źle przyjęła decyzję FOMC

opublikowano: 31-07-2019, 22:07

Inwestorzy z Wall Street w końcu się doczekali, wypatrując w ostatnich dniach z daleko posuniętą ostrożnością, decyzji amerykańskich władz monetarnych odnośnie poziomu stóp procentowych.

 FOMC zdecydował się na pierwsza od grudnia 2008 r. obniżkę ceny pieniądza, o 25 punktów bazowych. Patrząc na reakcję Wall Street, inwestorzy liczyli chyba na odważniejszą redukcję. FOMC zaskoczył również zapowiedzią wcześniejszego, bo o dwa miesiące zakończenia programu redukcji swojego bilansu, co ma nastąpić już w sierpniu.

NYSE, Wall Street
Zobacz więcej

NYSE, Wall Street fot. Bloomberg

Władze monetarne oceniły stan amerykańskiej gospodarki jako solidny, ale wymagający bacznego monitorowania. Za obniżką przemawiała wytłumiona inflacja i negatywne zmiany w globalnej gospodarce. 

Na pocieszenie inwestorom pozostała deklaracje FOMC, o otwartości na dalsze luzowanie polityki monetarnej. Nadzieje jednak mocno ogranicza stwierdzenie Jerome Powella, szefa Fed, że osobiście wyklucza „długi” cykl obniżek stóp.

Spośród trzech głównych giełdowych indeksów, najlepiej w środę zachowywał się technologiczny Nasdaq. Starał się pozostawać w zielonych regionach, choć ostatecznie i on poległ, w czym miał wsparcie ze strony drożejących walorów Apple, którego wartość rynkowa znów zbliżyła się do 1 bln USD. Akcje producenta iPhone’ów drożały po prezentacji lepszych niż oczekiwano wyników za miniony kwartał i to mimo odnotowanego spadku sprzedaży smartfonów.

Silną zwyżką mogły też pochwalić się papiery Electronic Arts, po tym jak producent gier wideo również przebił prognozy rynku, m.in. dzięki sukcesowi gry typu bat tle royale „Apex Legends”

Na finiszu środowej sesji indeks blue chipów Dow Jones IA zniżkował o 1,23 proc. Wskaźnik szerokiego rynku S&P500 tracił 1,09 proc. Z kolei Nasdaq Composite spadał o 1,19 proc. 

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu