Wall Street znów w górę

WST
opublikowano: 02-02-2010, 22:06

Wtorek przyniósł kontynuację wzrostów na  amerykańskich giełdach. Początek sesji, mimo rosnących wcześniej kontraktów terminowych na indeksy, mógł jednak nieco niepokoić. Wskaźniki poddawały się wahaniom, a w przypadku rynku Nasdaq znalazły się nawet poniżej poziomu z  poniedziałkowego zamknięcia. Po niecałej godzinie  handlu doszło jednak do  wyraźnej poprawy nastrojów co zaowocowało zdecydowanym marszem na północ.

Na finiszu sesji indeks DJ IA zyskiwał 1,09 proc. S&P 500 rósł o 1,30 proc. zaś Nasdaq Composite zwyżkował o 0,87 proc.

Dane z rynku nieruchomości, jakie dotarły na parkiet nie miały przełożenia na decyzje podejmowane przez handlujących. Z dwóch przyczyn. Pierwszą było to, że okazały się całkowicie zgodne z prognozami (indeks podpisanych umów kupna domów wzrósł w grudniu o 1 proc. po 16-proc. spadku w listopadzie), a po drugie, figura ta ma „niski” priorytet.

Ogromny wpływ na przebieg wtorkowych notowań mieli za to analitycy. A to za sprawą wydanych rekomendacji dla kilku istotnych dla rynku spółek. Wpływając pośrednio na ich wyceny, sugerując inwestorom zajmowanie na akcjach odpowiedniej pozycji, kształtowali też zachowanie indeksów.

We wtorek zagwarantowali popyt m.in. na papiery koncernów surowcowych Alcoa i Freeport McMoRan Copper & Gold. Specjaliści z Citigroup podwyższyli ocenę inwestycyjna dla giganta aluminiowego i producenta miedzi i złota z „trzymaj” do „kupuj”.

Powody do zadowolenia mieli też udziałowcy Exxon Mobil. Wczoraj spółka przedstawiła lepsze od prognoz wyniki kwartalne (choć w porównaniu do czwartego kwartału 2008 r. zysk był niższy), zaś we wtorek otrzymał rekomendację „kupuj” od analityków Bank of America ML.
rynku.

Na wartości zyskiwały akcje American Express. Również w tym przypadku o aprecjacji przesądził BofA ML podnosząc rating dla sektora wydawców kart kredytowych i dla spółki z „neutralnie” do „kupuj”.

Dobrą passę kontynuuje Ford. Cena akcji drugiego pod względem wielkości producenta samochodów w USA rosła po informacji o blisko 25 proc. wzroście sprzedaży aut koncernu w styczniu na rodzimym rynku.

O ponad 11 proc. momentami rosła wycena udziałów D.R. Horton, jednego z największych firm budowlanych. Developer pochwalił się pierwszym od załamania rynku nieruchomości zyskiem kwartalnym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane