Waller dał argumenty "gołębiom"?

MAREK ROGALSKI, GŁÓWNY ANALITYK WALUTOWY DM BOŚ
opublikowano: 23-01-2023, 12:16
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Echa piątkowego wystąpienia "jastrzębiego" Christophera Wallera z Fed są jeszcze widoczne. Poparł on koncepcję zmniejszenia skali podwyżek do 25 punktów bazowych, gdyż jak zauważył ostatnie odczyty inflacji zaczynają napawać optymizmem.

Jednocześnie dodał, że "jeżeli rynek ma rację co do inflacji", to jest do "bardzo dobra informacja". W pewnym sensie jest to podbicie pychy inwestorów, którzy mogą myśleć, że są mądrzejsi niż Fed. Ale na obecną chwilę rzeczywiście wzmacnia to oczekiwania, co do rychłego pivotu i osłabia dolara. W podobnym tonie utrzymany jest cytowany dzisiaj przez agencje, artykuł w Wall Street Journal.

W poniedziałek rano w przestrzeni G-10 słabszy od dolara jest tylko japoński jen. Rynek ocenia, że do czasu nominacji nowego szefa BOJ, nie należy oczekiwać żadnych zmian w polityce monetarnej. Z kolei zaskakująco silne jest euro, które zdaje się korzystać na "jastrzębich" komentarzach płynących ze strony Europejskiego Banku Centralnego - agencje ponownie cytują Klaasa Knota, którego zdaniem skala ruchów na stopach procentowych będzie w najbliższych miesiącach znacząca. Warto jednak zwrócić uwagę, że Rada Gubernatorów ECB to ciało dość liczne i trudno ocenić, jaki faktycznie komunikat zobaczymy po posiedzeniu 2 lutego (chociaż ruch o 50 punktów baz. teraz jest już przesądzony).

Dzisiejszy kalendarz makro nie będzie szczególnie ciekawy. Więcej informacji poznamy jutro, kiedy spłyną szacunki dla indeksów PMI za styczeń. Również od wtorku zacznie się pojawiać więcej raportów wynikowych dla amerykańskich spółek, co może mieć istotny wpływ na przebieg notowań na Wall Street.

EURUSD powyżej 1,09

Nowy tydzień zaczął sie od mocnego wybicia ostatnich szczytów EURUSD z zeszłego tygodnia w okolicach 1,0870. Euro wspierają "jastrzębie" komentarze ze strony członków Europejskiego Banku Centralnego - Knot, Nagel - które sprawiają, że ECB jest odbierany, jako ten bank centralny, który w nadchodzących miesiącach będzie prowadził najbardziej restrykcyjną politykę. Rynek szybko zapomniał o plotkach, jakie pojawiły się w zeszłym tygodniu o możliwym wyhamowaniu tempa podwyżek w strefie euro od marca. Niewykluczone jednak, że być może przypomni sobie o nich ponownie jeszcze przed oficjalnym posiedzeniem ECB, jakie zaplanowano na 2 lutego.

Wykres dzienny EURUSD

Zwyżki EURUSD to też zasługa słabości dolara, która bazuje na rosnących oczekiwaniach rynków, co do pivotu Fed. Nieoczekiwanie "gołębie" dostały wsparcie od Christophera Wallera, dotychczas jednego z "jastrzębi" w Rezerwie Federalnej. Niemniej trzeba zaznaczyć, że Waller nie powiedział nic o tym, że cykl podwyżek może się zakończyć w marcu, a na jesieni rozpoczną się obniżki stóp.

Czy na EURUSD przetestowana zostanie psychologiczna bariera 1,10? Niewątpliwie daty 1 lutego (posiedzenie FED) i 2 lutego (posiedzenie EBC) będą kluczowe w kalendarzu. Niemniej już wcześniej rynki walut mogą reagować na zmieniające się nastroje na rynkach akcji, a ten tydzień może być kluczowy dla Wall Street ze względu na rozkręcający się sezon wyników spółek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane