Czytasz dzięki

Walne Orlenu przerwane..

PJ
opublikowano: 01-07-2009, 00:00

Zmian w statucie płockiej spółki nie głosowano. Skarb nie zdobył przychylności funduszy. Na razie...

Walne Orlenu przerwane...

Zmian w statucie płockiej spółki nie głosowano. Skarb nie zdobył przychylności funduszy. Na razie...

Walne Orlenu na wniosek Nafty Polskiej postanowiło wczoraj przerwać obrady do 15 lipca. Przedstawiciel wnioskodawcy odmówił podania powodu zgłoszenia wniosku. Nietrudno się jednak domyślić, że sprawa ma związek z planami zmian w statucie spółki, które mają na celu zabezpieczenie firmy przed wrogim przejęciem. Nowe zapisy dawałyby m.in. zarządowi prawo do ograniczania prawa głosu akcjonariuszowi, który na żądanie władz spółki odmówi ujawnienia nazwy właściciela. Zmiany miałyby też utrudnić kumulowanie głosów akcjonariuszy. W propozycjach zmian znalazło wprowadzenie limitu dla zgrupowań akcjonariuszy w wysokości 10 proc. ogólnej liczy głosów. Ale uwaga! Ograniczenie to nie dotyczyłoby skarbu państwa (SP) i Nafty Polskiej.

Takich zmian nie zaakceptowały fundusze. Według doniesień medialnych, nie były one zadowolone ze wzmacniania pozycji zarządu, skarbu państwa i ograniczenia w możliwości przejmowania udziałów w spółce. Bez ich głosów skarb i Nafta Polska nie dysponowały głosami (potrzebne było 75 proc.), by przegłosować zmiany w statucie. SP liczy, że do 15 lipca uda się porozumieć w tej sprawie z funduszami.

Wcześniej walne m.in. udzieliło absolutorium byłym i obecnym członkom rady nadzorczej oraz zarządu. Otrzymali je m.in. byli prezesi: Piotr Kownacki oraz Wojciech Heydel.

27,52%

Taki udział w kapitale PKN Orlen ma skarb państwa wraz z zależną Naftą Polską.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PJ

Polecane