Walne starcie o to, co wiedzieli Holendrzy

Tomasz Brzeziński
opublikowano: 02-10-2006, 00:00

Ministerstwo skarbu chce nadzwyczajnego walnego PZU poświęconego raportom dla Eureko

Prośba o zwołanie walnego, z jaką wystąpił w piątek do zarządu PZU Paweł Szałamacha, wiceminister skarbu ma najwyraźniej związek z wydarzeniami na ostatniej radzie nadzorczej ubezpieczyciela. 26 września głosami przedstawicieli holenderskiego Eureko i szefa rady Aleksandra Chłopeckiego, przyjęto uchwałę zobowiązującą do zatrudnienia firmy audytorskiej, która jeszcze raz zbadałaby przekazywanie co miesiąc skonsolidowanych danych finansowych grupy PZU do Eureko.

Raport wewnętrzny był dla Holendrów niekorzystny — dane miały charakter zarządczy i były nieprzydatne ze względu na obowiązki informacyjne wobec holenderskiego nadzoru. Przedstawiciele skarbu państwa w radzie PZU głosowali przeciw uchwale, a gdy została przyjęta — złożyli zdanie odrębne.

Kary za informacje

Trzy dni później wiceminister Szałamacha wystąpił do zarządu PZU o zwołanie nadzwyczajnego walnego, w którego porządku powinny się znaleźć: informacja zarządu w sprawie przekazywania danych Eureko, a uchylenie uchwał o udzieleniu absolutorium poprzedniemu zarządowi. Ten drugi punkt to kara za przekazywanie danych. Z naszych informacji wynika, że skwitowania nie dostaną prezes Cezary Stypułkowski oraz członkowie zarządu: Mirosław Szturmowicz i Ryszard Bociong (wyznaczeni przez skarb państwa). Nie wiadomo, co będzie reprezentantami Eureko.

Nie tylko Eureko

Wnioskiem wiceministra zarząd PZU zajmie się już jutro. Porządek obrad zgromadzenia zostanie przy tym rozszerzony o kolejne gorące punkty: zmiany w radzie nadzorczej i raport na temat współpracy z firmą Eurocross.

Już wcześniej pisaliśmy, że akcjonariusze wysłuchają również informacji nt. przygotowań do oferty publicznej i programie opcji menedżerskich (te punkty usunięto z porządku obrad walnego, które odbyło się 12 lipca). Z naszych ustaleń wynika, że Eureko, chce aby na walnym poruszono również temat ładu korporacyjnego. Walne PZU może być zwołane najwcześniej za miesiąc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Brzeziński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy