Walory PKN dotknęła bessa

Maciej Zbiejcik
26-09-2001, 00:00

Walory PKN dotknęła bessa

Przeciągająca się prywatyzacja PKN Orlen oraz ostatnie sensacyjne informacje dotyczące śledztwa w sprawie nadużyć w spółce doprowadziły do spadku notowań płockiego koncernu poniżej poziomu 15 zł. Tak nisko warszawski rynek jeszcze nigdy nie wyceniał papierów paliwowego koncernu.

Ostatnie sesje były dla spółki nieprzerwanym pasmem korekty. Wbrew rekomendacjom analityków, walory płockiego emitenta z dnia na dzień pogłębiały historyczne minimum. Jeszcze kilka dni temu specjaliści Credit Suisse First Boston zalecali kupno akcji płockiego koncernu. Jednocześnie oszacowali docelową wartość udziałów spółki na 25,50 zł. Tymczasem w trakcie wczorajszych notowań sprzedający akceptowali nawet poziom 14,95 zł.

Wydarzenia, jakie ostatnio towarzyszą największej rafinerii w kraju, nie zachęcają do inwestowania w jej akcje. Niedawno rynek obiegła informacja o wszczęciu śledztwa dotyczącego domniemanych nieprawidłowości w PKN Orlen. Mówi się, że do Ministerstwa Sprawiedliwości zgłosił się kompetentny pracownik Orlenu, który ujawnił nadużycia w przedsiębiorstwie. Mimo że władze spółki zaprzeczają, by doszło do jakichkolwiek nieprawidłowości, inwestorzy nie garną się do kupna przecenionych walorów.

Atrakcyjności akcjom nie przydaje opieszałość rządu w sprawie sprzedaży ponad 17 proc. pakietu akcji spółki znajdującego się we władaniu Nafty Polskiej. Wczoraj dowiedzieliśmy się, że obecny rząd nie zakończy prywatyzacji płockiej rafinerii, co oznacza dalszą kontynuację wyścigu węgierskiego koncernu MOL oraz austriackiego OMV po 17,6 proc. akcji PKN Orlen. Z ostatnich doniesień wynika, że MOL przebija ofertę OMV o 0,04 EUR, oferując za akcję PKN już 8 EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Walory PKN dotknęła bessa