Wancer: zysk BPH wzrośnie o kilkadziesiąt procent w 2006 r.

opublikowano: 05-01-2007, 14:54

Przewidywaliśmy, że wyniki za 2006 rok będą dobre, ale są spektakularne, powiedział prezes Banku BPH. W 2005 roku zysk banku wyniósł 1,03 mld zł.

Zysk netto Banku BPH za 2006 rok będzie wyższy o kilkadziesiąt procent w porównaniu z 2005 rokiem, kiedy zysk wyniósł 1,03 mld zł, zapowiedział w piątek prezes banku Józef Wancer.

„Czwarty kwartał był dla nas doskonały, lepszy od wszystkich poprzednich. Wyniki są bardzo dobrze w każdym obszarze, zarówno Treasury, w detalu i w działalności korporacyjnej” – powiedział Wancer na spotkaniu z dziennikarzami.

„Przewidywaliśmy, że wyniki za 2006 rok będą dobre, ale są spektakularne mimo, że od 18 miesięcy żyjemy w atmosferze fuzji, a przez prawie 12 miesięcy nie wiedzieliśmy, w jakiej formie ta fuzja będzie się odbywała” – dodał prezes.

W 2006 roku poprawiła się jakość portfela kredytów Banku BPH. Ma to związek m.in. ze sprzedażą portfela wierzytelności o wartości ponad 1 mld zł, dodał.

Poza sprzedażą wierzytelności, w IV kw. bank nie zanotował żadnych jednorazowych transakcji i dodatkowych przychodów, które mogłyby wpłynąć na wynik.

Wancer podkreślił, że sprzedaż tych wierzytelności nie będzie miała większego wpływu na zysk netto w IV kw.

Prezes powiedział też, że wskaźnik koszty/ dochody, który po III kw. 2006 roku wyniósł 47%, na koniec roku nie będzie gorszy.

Narastająco w I-III kw. 2006 roku Bank BPH miał 917,11 mln zł skonsolidowanego zysku netto wobec 716,38 mln zł zysku rok wcześniej.

Zapytany o dywidendę, Wancer powiedział: „Im większe są zyski, tym więcej akcjonariusze powinni dostać, chyba, że są jakieś inwestycje, na które potrzeba znacznych środków”

Z zysku za 2005 rok Bank BPH wypłacił 30 zł na akcję, czyli 85% rocznego zysku, który wyniósł 1.027,44 mln zł. Rok wcześniej na dywidendę przeznaczono 80% zysku.

Wancer zapowiedział też w piątek, że w styczniu-lutym rozpocznie się due diligence przeprowadzane przez podmioty zainteresowane zakupem tzw. mini-BPH.

Według informacji mediów, oferty na mini-BPH, który ma być wydzielony z obecnego Banku BPH w związku z połączeniem z Bankiem Pekao SA, złożyło w grudniu ok. sześciu podmiotów.

Nowy Bank BPH, z 200 placówkami i 204 bankomatami, który powstanie po podziale banku (część przedsiębiorstwa Banku BPH z 285 oddziałami zostanie włączona do należącego także do UniCredit Italiano Pekao SA) będzie oferował pełen zakres lokat i produktów inwestycyjnych oraz produkty dla zamożniejszych klientów. Mini-BPH będzie oferować także fundusze BPH TFI.

W nowym BPH pozostanie 30% pracowników i klientów. Łączne aktywa nowego Banku BPH to 8,6 mld zł, należności netto od klientów wynoszą 5,3 mld zł, a kapitały własne to 1,4 mld zł według stanu na 1 października tego roku. (ISB)

amo/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane