Warbud liczy w tym roku na poprawę rentowności

Anna Pronińska
opublikowano: 31-08-2010, 17:08

Budowlana spółka dopina portfel zleceń, ale lekko nie jest. Zwłaszcza w biznesie drogowym.

Po ponad siedmiu miesiącach roku Warbud wie, że tegoroczna sprzedaż będzie mniejsza niż w 2009 r. — gdy było 1,8 mld zł przychodów i 4-procentowa rentowność.

— Spodziewamy się, że w tym roku uzyskamy 1,5 mld zł obrotu, za to z lepszą rentownością. Mimo że początek roku był nieco słabszy, jeśli chodzi o zdobywanie kontaktów, to teraz jest znaczący progres — tłumaczy Jerzy Werle, dyrektor generalny w Warbudzie, spółki z francuskiej grupy Vinci Construction.

Zapewnia, że sytuacja na rynku poprawia się, a spółce udało się zdobyć sporo prywatnych zleceń.

— Na następne lata mamy w portfelu umowy na ponad 800 mln zł. Spodziewamy się, że do końca roku pozyskamy kolejne na 800 mln zł — dodaje Jerzy Werle.

Około 30 proc. wartości umów Warbudu stanowią kontrakty związane z ochroną środowiska. To zasługa budowy drugiego etapu oczyszczalni ścieków Czajka oraz stacji termicznego unieszkodliwiania osadów w Łodzi i Warszawie. Reszta to pakiet zamówień publicznych w budownictwie ogólnym. Spółka ma kilka zleceń drogowych, ale tutaj sytuacja jest najtrudniejsza.

— Mamy do czynienia z olbrzymią konkurencją oraz niskimi marżami. Firmy składają oferty poniżej kosztów, a to odbija się na jakości i terminach. Warbud nie składa takich ofert. Mamy kilka zleceń drogowych o niskiej rentowności, ale nie dokładamy do nich — zapewnia dyrektor.

Spółka realizuje m.in. obwodnicę Jarosławia, drogę S7 Elbląg — Kalsk, poznański węzeł Antoninek i odcinek drogi ekspresowej S5, Gniezno — Poznań.

Jerzy Werle wiąże też nadzieje na zlecenia związane z budownictwem mieszkaniowym.

— W poprzednim roku nie było wielu zleceń, ale teraz rynek wyraźnie się ożywił. Poza myślimy o robotach hydrotechnicznych. Spodziewamy się bowiem zleceń na działania przeciwpowodziowe, czyli regulację rzek, budowę zbiorników retencyjnych — mówi Jerzy Werle.

Spółka zdobyła już kilka takich kontraktów na północy Polski.

— Przygotowujemy się także do kolejnych umów na budowę spalarni odpadów komunalnych. Takie inwestycje szykują Ruda Śląska, Łódź, Szczecin i Tychy. I oczywiście stawiamy na energetykę — dodaje dyrektor.

Spółka ma w portfelu na razie jedno zlecenie — to nieduży kontrakt na przebudowę źródła ciepła dla Energetyki Opole.

— Składamy prekwalifikacje m.in. na kontrakty w Kozienicach i Jaworznie. To duże inwestycje na kilka miliardów złotych każdy. Będziemy ubiegać się o zlecenia w konsorcjach i liczymy, że przypadnie nam po około 30 proc. wartości kontraktu — mówi Jerzy Werle.

Przyszłoroczny portfel mogą dopiąć zlecenia w partnerstwie publiczno-prywatnym — Warbud ubiega się m.in. o budowę szpitala w Żywcu, szkoły w Niepołomicach oraz stadionu w Radomiu.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane