Warmińska strefa meblami stoi

opublikowano: 27-09-2018, 22:00

Trzy rodzinne firmy dostały decyzje o wsparciu. Na starych zasadach nie dostaliby zwolnienia z CIT.

Warmińsko-mazurska specjalna strefa ekonomiczna (WMSSE) jako trzecia w Polsce wydała decyzję o wsparciu. Od początku września działa Polska Strefa Inwestycji (znowelizowana ustawa i potrzebne rozporządzenia), w ramach której z pomocy publicznej można skorzystać w dowolnym miejscu kraju przy spełnieniu określonych kryteriów ilościowych i jakościowych. Pierwszą decyzję wydała pomorska strefa, wczoraj „PB” informował o inwestycji mieleckiej. WMSSE pobiła inne spółki, bo od razu wydała trzy decyzje.

Od początku lipca ograniczał nas brak możliwości wprowadzania inwestorów na grunty prywatne. Teraz ruszymy z kopyta – mówi Grzegorz Smoliński, prezes Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która wczoraj wydała zgodę na inwestycje dla trzech lokalnych firm – dwie z nich rozbudują zakłady.
Zobacz więcej

Sól tej ziemi:

Od początku lipca ograniczał nas brak możliwości wprowadzania inwestorów na grunty prywatne. Teraz ruszymy z kopyta – mówi Grzegorz Smoliński, prezes Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która wczoraj wydała zgodę na inwestycje dla trzech lokalnych firm – dwie z nich rozbudują zakłady. Fot. Marek Wiśniewski

— Wszystkie trafiły do polskich rodzinnych firm, jednej małej, dwóch średnich. Te spółki nie weszłyby do strefy ekonomicznej na starych zasadach. Z jedną spotykaliśmy się od dwóch lat. Wszystkie trzy są związane z przetwórstwem drewna: Classic Sofa to producent mebli tapicerowanych, Radex wytwarza drzwi, ościeżnice i schody, a Ajram — meble z litego drewna — mówi Grzegorz Smoliński, prezes WMSSE.

Firmy zainwestują łącznie 50 mln zł i stworzą 75 miejsc pracy. Classic Sofa zbuduje na 5,6 ha halę produkcyjną w Ciborzu koło Lidzbarka. Wyda 18 mln zł, a w nowym zakładzie zatrudni 70 osób. Radex Poland, który działa od 1986 r. i eksportuje do większości europejskich krajów, planuje w Iławie dwuetapową budowę hal o łącznej powierzchni ponad 11 tys. mkw. Zainwestuje 16 mln zł i powiększy załogę o trzy osoby. Ajram zamierza rozbudować zakład w Pasłęku, a także kupić nowe maszyny i urządzenia. W ramach inwestycji powstanie też tartak i suszarnia drewna. Powierzchnia zakładu powiększy się o 3 tys. mkw., a moce produkcyjne się podwoją. Firma wyda 16 mln zł i zwiększy zatrudnienie o dwie osoby. Produkuje główne krzesła i stoły, a jej wyroby trafiają do Europy, Azji, Afryki i Australii.

— Wydaliśmy trzy z pięciu decyzji wydanych dotychczas przez strefy ekonomiczne. Wkrótce będą kolejne. W styczniu ogłosimy duży projekt — mówi Grzegorz Smoliński.

Przed wydaniem decyzji WMSSE miała już na koncie 12 zezwoleń, w których firmy zadeklarowały 154 mln zł nakładów i 157 miejsc pracy. W ubiegłym, rekordowym, roku wydała 36 zezwoleń (wzrost o 157 proc.), w których firmy obiecały 1,7 mld zł nakładów (wzrost o 930 proc.) i 7,2 tys. miejsc pracy (wzrost o 322 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu