WARMIŃSKO-MAZURSKIE: 1. Firma w dobrej formie

opublikowano: 28-12-2012, 00:00

Ostródzka Gazela Biznesu wierzy, że nadciągający kryzys pozwoli jej nabrać wiatru w żagle.

Model-Art to doświadczony producent modeli, form oraz elementów wykonanych z laminatu. Twórcą i właścicielem spółki jest Adam Wieżel — rocznik 1959. Jak wspomina, do branży trafił przez przypadek i głównie za sprawą przydziału… mieszkania. Jeszcze w czasach PRL przeprowadził się na Warmię — do Ostródy. Śmieje się, że początkowo był przekonany, że to koniec Polski.

— Pierwsze 10 lat przepracowałem w cudzych firmach. Ostatecznie w 1999 r. postanowiłem przejść na swoje — głównie ze względu na rosnące zapotrzebowanie lokalnego rynku. Początkowo wykonywaliśmy modele i formy dla przemysłu jachtowego. Zaczynaliśmy od współpracy z lokalnymi producentami, natomiast w miarę rozwoju zaczęły zgłaszać się stocznie jachtowe z całej Europy — wspomina szef Model-Artu.

Dziś ostródzka Gazela Biznesu dysponuje największą w kraju frezarką i centrum obróbki CNC uruchomionymw 2011 r. Współpracuje z takimi potentatami rynku jachtowego jak Jeanneau, Ostróda Yacht czy Parker. Oprócz produkcji modeli i form do produkcji jachtów projektuje łodzie i jachty z laminatu, zajmuje się także doradztwem technicznym w zakresie technologii oraz produkcją, remontem i sprzedażą sprzętu. Na łodziach hybrydowych wyprodukowanych przez Model-Art pływają m.in. Policja, Straż Graniczna, WOPR i Straż Rybacka. Duża część produkcji trafia również na rynki zagraniczne — do Wielkiej Brytanii, Holandii, Norwegii, Hiszpanii, a także do Afryki, na Bliski Wschód i na Karaiby. Adam Wieżel, zapytany o sytuację na rynku, przyznaje, że kryzys dotyka sektor stoczniowy, ale dostrzega w tym szansę dla swojej firmy.

STRATEGIA:

Wysoką jakością przy niższej cenia zachęcić do współpracy zleceniodawców z Europy Zachodniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Markiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu