Warszawa i Oslo drożeją najszybciej

opublikowano: 04-11-2014, 00:00

Co łączy stolice Polski i Norwegii? Tempo wzrostu. Niestety nie poziomu życia, lecz czynszów za lokale handlowe.

W trzecim kwartale 2014 r. w rejonie EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) najwyższy wzrost czynszów w sklepach przy głównych ulicach odnotowano w Oslo (o 25 proc. w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy). Według ekspertów Colliers International przyczynami są coraz większe wydatki konsumpcyjne, a także wysoki popyt międzynarodowych firm wchodzących na rynek norweski.

— W 2014 r. pojawiło się na nim wiele znanych międzynarodowych marek, wśród nich m.in. Marks & Spencer. Ponadto w centrum Oslo do najemców obiektów handlowych dołączyły marki luksusowe, takie, jak: Marc Jacobs, Bottega Veneta, Mulberry, Hermes, Louis Vuitton i Gucci — wymienia Sean Briggs, dyrektor zarządzający w dziale powierzchni handlowych na region Europy Wschodniej Colliers International.

W stolicy Norwegii zaobserwowano także największy wzrost opłat w centrach handlowych. Co ciekawe, na drugiej pozycji w tej kategorii znalazła się Warszawa, gdzie czynsze poszły w górę o 5,6 proc., czyli najwięcej w Europie Środkowo- -Wschodniej. Analitycy uważają, że główną przyczyną wzrostu jest ograniczona dostępność lokali handlowych w galeriach. Jednocześnie przewidują, że stawki będą nadal rosły.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane