Warszawa powalczy o innowacyjnych

opublikowano: 20-05-2014, 00:00

Władze stolicy, GPW i społeczność Aula Polska wspólnie będą wspierać warszawskie start-upy.

W Warszawie małe i mikrofirmy stanowią ponad 90 proc. lokalnego biznesu. I o ile samo założenie firmy nie jest już nazbyt trudnym zadaniem, o tyle utrzymanie jej na rynku wymaga sporego zaangażowania, pracy i pieniędzy. A często — gdy w grę wchodzą innowatorskie koncepty — również pomocy z zewnątrz.

Dostrzegając i potencjał, i rynkowe trudności lokalnych przedsiębiorców, miasto stołeczne Warszawa, Giełda Papierów Wartościowych i działający od siedmiu lat ruch społeczny Aula Polska, skupiający ponad 5 tys. osób, podpisały list intencyjny i zadeklarowałypodjęcie wspólnych działań na rzecz rozwoju przedsiębiorczości i innowacyjności w stolicy. Inicjując Warsaw Startup Space, chcą skoncentrować się na start-upach, zwłaszcza technologicznych.

— Biznesy oparte na innowacyjnych i kreatywnych ideach zmieniają naszą rzeczywistość. Chcemy, jako miasto, zachęcić do prowadzenia własnych firm i wyjść naprzeciw potrzebom przedsiębiorców. Inicjatywa jest otwarta dla innych instytucji wspierających, do udziału w niej zachęcam zwłaszcza uczelnie wyższe i instytucje otoczenia biznesu — zapowiedziała Hanna Gronkiewicz- Waltz, prezydent Warszawy.

Warunki (nie) dla biznesu

Jakie działania zostaną podjęte, by zwiększyć widoczność regionu na startupowych mapach świata? Na razie w Warszawie (i całej Polsce) wciąż daleko do ścisłych czołówek w większości rankingów innowacyjności czy zestawień najbardziej przyjaznych przedsiębiorcom lokalizacji. Choć nie oznacza to zupełnego braku sukcesów.

— Niedawno od polskiego przedsiębiorcy komputerowy gigant Dell zamówił 5 tys. drukarek 3D. Kolejny przykład: 18-letni Mariusz Bielaszka, jeden z autorów Wanted Clock, lokalizatora zaginionych osób, cierpiących na chorobę Alzheimera lub mających zaburzenia pamięci. Czekamy na podobne sukcesy warszawskich start-upowców — zaznacza Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Dla nich miasto już wcześniej stworzyło infrastrukturę w postaci Centrum PrzedsiębiorczościSmolna. Czas, by zwiększyć aktywność ośrodka.

Oddolna inicjatywa

— Mam nadzieję, że w Warszawie będzie powstawać o wiele więcej firm i że dzięki współpracy GPW, miasta Warszawy i ruchu Aula Polska uda się wspomóc stołecznych przedsiębiorców — dodaje Artur Kurasiński, reprezentujący ruch Aula Polska.

Jego zdaniem, młodym firmom, zwłaszcza technologicznym, nie jest łatwo odnaleźć się i funkcjonować na rynku. Tym bardziej że Polaków cechuje niska skłonność do ryzyka, a innowacyjne biznesy są nierozerwalnie związane z ryzykiem, również finansowym. W pozyskiwaniu pieniędzy na rozwój biznesu ma pomóc inicjatywa podjęta przez Giełdę Papierów

Kampania dla rynków kapitałowych

Giełda Papierów Wartościowych zainicjowała dodatkowo kampanię promocyjną dla rynków kapitałowych i Giełdy w Warszawie. Na stołecznych ulicach pojawią się billboardy, promocja będzie prowadzona w mediach tradycyjnych i w internecie.

Wartościowych — trwają już prace nad budową platformy crowdfundingowej, w myśl międzynarodowych trendów. Jak przytacza Adam Maciejewski, prezes GPW, w 2012 r. za pośrednictwem platform crowdfundingowych na całym świecie zebrano 2,7 mld USD, w 2013 r. udało się już pozyskać finansowanie o łącznej wartości 5,1 mld USD.

— Szacuje się, że w ciągu kolejnych 10 lat wartość ta wzrośnie do ok. 300 mld USD. Najwyższy czas, by w Polsce wykorzystać crowdfunding jako sposób finansowania przedsiębiorczości. Tym bardziej że dotychczasowe źródła wzrostu naszej gospodarki będą się wyczerpywać i trzeba mocniej postawić na innowacyjność i odwagę w biznesie — mówi Adam Maciejewski.

Inicjatywę Warsaw Startup Space wspiera również Uniwersytet Warszawski, głównie w zakresie doradztwa, udostępnienia infrastruktury przestrzennej i technicznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu