Warszawa spadła w rankingu

Joanna Dobosiewicz
19-03-2013, 00:00

Warszawa spadła na 10. pozycję z 3. w 2012 r. w rankingu najatrakcyjniejszych miast według inwestorów komercyjnych.

Z opracowania „Emerging Trends in Real Estate Europe 2013” przygotowanego przez PwC i Urban Land Institute (ULI) wynika, że Warszawa jest miastem atrakcyjnym dla inwestorów z branży nieruchomości komercyjnych. Stolica Polski wyprzedziła inne miasta z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, a także m.in. Wiedeń, Rzym i Madryt. Mimo to Warszawa spadła w rankingu aż o 7 miejsc w stosunku do roku ubiegłego.

— Spadek pozycji Warszawy jest powodowany tym, że miasta ze stabilnych gospodarczo państw, takich jak Monachium, Berlin, Hamburg oraz Londyn, zdecydowanie poprawiły swoje notowania w porównaniu z rokiem ubiegłym — tłumaczy Kinga Barchoń, dyrektor w zespole do spraw nieruchomości w PwC.

Najwyżej oceniono Berlin, Monachium i Londyn. Najgorzej postrzegane są wciąż miasta z krajów, które znalazły się w centrum kryzysu ekonomicznego z 2008 r. — Ateny, Lizbona, Dublin, Madryt i Barcelona.

— Po pięciu latach od początku kryzysu finansowego inwestorzy nadal ostrożnie podchodzą do inwestowania kapitału. Wybierają więc miasta niskiego ryzyka, znajdujące się w państwach stabilnych gospodarczo — przekonuje Joe Montgomery, dyrektor naczelny ULI Europe. Warszawa wciąż znajduje się w tej grupie. W kategorii

inwestycji w nowe nieruchomości nasza stolica zajęła 8. miejsce (w poprzednim roku 6.). To najlepszy wynik wśród miast Europy Środkowej. W zestawieniu dotyczącym perspektyw do działalności deweloperskiej Warszawa uplasowała się na 6. miejscu. Analitycy przewidują, że w 2013 r. najbardziej obiecującym rodzajem inwestycji w Warszawie będą centra handlowe (8. miejsce), a w drugiej kolejności biura (6. miejsce).

— Polska jest nadal ceniona przez światowych inwestorów. Przyciąga ich nie tylko płynność rynku oraz rosnąca siła gospodarki w naszym kraju, lecz także konkurencyjne ceny i wysoka jakość ofert. Warszawa jest biznesowym i finansowym centrum Europy Środkowej i Wschodniej — mówi Kinga Barchoń.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Warszawa spadła w rankingu