Czytasz dzięki

Warszawiacy inwestują w złoto

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 01-02-2013, 13:14

Już prawie 53 proc. mieszkańców stolicy kupuje złoto. Najczęściej w formie sztabek i monet inwestycyjnych.

Zainteresowanie metalami szlachetnymi w Polsce jest na fali wzrostowej, ale rynek najszybciej rośnie w największych miastach — wynika z ankiety przeprowadzonej na próbie 1020 osób przez portal rynekzlota24.pl.

Zobacz więcej

Sztabki złota (FOT. Bloomberg)

Największe zainteresowanie złotem jest w Warszawie, gdzie ponad połowa mieszkańców inwestuje w kruszec, a 75 proc. wiąże z nim dalsze plany inwestycyjne. Na drugim biegunie znajduje się stolica Dolnego Śląska — jedynie 41 proc. wrocławian docenia kruszec.

Pod względem popularności dominują sztabki i złote monety bulionowe. Pierwsze wybiera 67 proc. badanych, a na monety, takie jak Krugerrandy czy Filharmonicy Wiedeńscy, decyduje się 42 proc.

Monety inwestycyjne największą popularnością cieszą się wśród mieszkańców Wrocławia (50 proc.), a najmniejszą wśród poznaniaków. Ponad jedna trzecia badanych ze stolicy Wielkopolski wybiera bardziej tradycyjną formę inwestycji, w której poza ceną kruszcu liczy się wartość kolekcjonerska monety.

Respondenci ze stolicy Pomorza dominują natomiast w statystyce popularności funduszy inwestycyjnych lokujących kapitał w złoto. Taką formę oszczędzania wybiera blisko 19 proc. gdańszczan.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane