Warszawska giełda rozpoczęła sesję od wzrostów

opublikowano: 26-10-2001, 11:25

Piątkowa sesja na GPW rozpoczęła się od mocnych wzrostów, napędzanych popytem na akcje blue chipów i sektora technologicznego. Po pierwszej godzinie notowań TechWIG wzrósł o 3,4 proc., a WIG 20 o 2,6 proc. Czwartkowe wzrosty na Nasdaq i Wall Street pokazały, że inwestorzy kolejny raz zignorowali słabe dane makro, co napędziło koniunkturę na giełdach Europy i na GPW.

Mocne wzrosty zanotowały najcięższe spółki warszawskiego parkietu: ponad 3 proc. wzrosły akcje TP S.A., KGHM, PKN Orlen, a Elektrim zyskał 2,5 proc. Dużą rolę odgrywa TP S.A., która rośnie od wprowadzenia zmian personalnych w zarządzie. Rynek nie oczekiwał dobrych wyników od narodowego operatora po trzech kwartałach i wygląda na to, że oczekiwany spadek przychodów jest uwzględniony w wycenie spółki. Koniunkturę w sektorze telekomunikacyjnym bardzo poprawił pozytywny odbiór wyników szwedzkiego Ericssona, który ożywił rynki europejskie. Dodatkowo w czwartek właściciel TP S.A., France Telecom pochwalił się 30 proc. wzrostem przychodów, a jego operator komórkowy, Orange poprawił wynik o 40 proc.

Duże wzrosty zanotował sektor TMT – mocne wzrosty notuje zarówno Agora, która przy słabych przychodach zaskoczyła aż 21 mln zł zysku netto, jak i 4 Media mimo słabych wyników. Jednak podobnie jak w czwartek w USA najlepsze są spółki technologiczne, w granicach 3-4 proc. rosną liderzy sektora: Prokom, który finalizuje sprzedaż Wirtualnej Polski i Softbank, który obok Prokomu może pochwalić się dobrymi kontraktami, m.in. z Pocztą Polska. Podobne wzrosty notuje ComputerLand, który pokazał dobre wyniki i zbiera pochwały od analityków.

Podstawowe znaczenie dla polskiego rynku ma oczywiście redukcja stóp przez RPP o 150 pkt. bazowych.. Jednak prawdziwy efekt decyzji RPP będzie zauważalny dopiero po reakcji banków na redukcję stóp. Zresztą w listopadzie oczekiwane są następne cięcia. Posuwają się do przodu prace nad formowaniem rządu – dzisiaj głosowanie w Sejmie nad wotum zaufania dla gabinetu Leszka Millera. Takie informacje są istotne dla inwestorów zachodnich i maja charakter niewątpliwie pozytywny.

Z drugiej strony na rynku widać tendencję do realizacji zysków i ten czynnik może przeważyć w dalszej części sesji.

Paweł Kubisiak, p.kubisiak@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Warszawska giełda rozpoczęła sesję od wzrostów