Warto było postawić na stabilny rozwój

AO
20-01-2006, 00:00

W pierwszej dwudziestce znalazł się również reprezentant Chorwacji. Firma petrochemiczna INA INDUSTRIJA NAFTE, dzięki wynikom za 2004 rok, znalazła się na 19 pozycji tego zestawienia. Sprzedaż na poziomie 2,34 mld EUR daje chorwackiej firmie piąte miejsce wśród firm petrochemicznych regionu. Jednakże ze względu na dynamiczny wzrost, prawdopodobnie w przyszłej edycji rankingu — znajdzie się już na miejscu czwartym, gdyż dystans do poprzedzającej ją NIS NAFTNA INDUSTRIJA SRBIJE z Serbii i Czarnogóry jest niewielki.

W Chorwacji,podobnie jak w Serbii i Czarnogórze, występuje istotny dystans między czołowymi 5 firmami w kraju a pozostałymi. Suma obrotów największej szóstki chorwackich przedsiębiorstw jest wyższa o ponad 940 mln EUR od 19 pozostałych firm ujętych w rankingu. Z tego też względu średnia sprzedaż ukształtowała się na poziomie 496 mln EUR, który przekroczyła jedynie wspomniana szóstka, tj. INA INDUSTRIJA NAFTE (petrochemia), HT HRVATSKE TELEKOMUNIKACIJE (telekomunikacja), HRVATSKA ELEKTROPRIVREDA (energetyka), KONZUM (handel), PLIVA (farmaceutyki) oraz ZAGREBAEKA BANKA (bankowość). W stosunku do roku 2003 średnia sprzedaż 25 największych chorwackich firm zwiększyła się o 10,8 proc., czyli między innymi więcej niż na Słowacji czy w Serbii i Czarnogórze.

Nie zanotowanow tym kraju poza jednym wyjątkiem ogromnych wzrostów bądź spadków w wartości sprzedaży. Do liderów wzrostu należą, m.in. kolejowy przewoźnik HRVATSKE ZELJEZNICE (37,5 proc.) oraz dystrybutor energii elektrycznej HEP DISTRIBUCIJA (22,5 proc.). Szczególnie interesująca jest pierwsza z wymienionych firm, gdyż zanotowała najwyższy wzrost wśród innych przewoźników z Europy Środkowej i Wschodniej, ale pod względem wartości sprzedaży jest dopiero na piątym miejscu. Największym przewoźnikiem kolejowym jest polski PKP CARGO, który w ujęciu względnym zwiększył swoją sprzedaż wprawdzie tylko o 15,7 proc., ale już w ujęciu bezwzględnym został liderem, osiągając przyrost na poziomie blisko 200 mln EUR. Przyglądając się rentowności przedsiębiorstw w 2004 roku, zauważalna jest dominacja sektora finansowego i telekomunikacyjnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AO

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Warto było postawić na stabilny rozwój