Warto kupić gotową spółkę

opublikowano: 22-02-2012, 00:00

Zakup zarejestrowanej spółki pozwala zyskać na czasie. A czas to pieniądz

Nabywając spółkę gotową, przedsiębiorca oszczędza od 4 do 8 tygodni na formalnościach, związanych z założeniem jej od zera — wyliczają eksperci. — Pierwszą fakturę może wystawić od razu po podpisaniu umowy u notariusza — mówi Rafał Dubas, partner w Dubas & Partners Investment and Legal Consultancy.

Pakiet korzyści

Spółki gotowe, przygotowane do sprzedaży, posiadają numery KRS, NIP i REGON, a często także siedzibę, księgi rachunkowe i aktywne konta bankowe. Kupujący może wybierać pomiędzy spółkami nowymi, które nigdy nie prowadziły działalności, oraz podmiotami posiadającymi już pewną historię.

— Starsze spółki mają większe szanse na kredyt, leasing, przyznanie dotacji czy udział w przetargu — mówi Rafał Dubas.

Tłumaczy, że często terminy naboru wniosków o dotacje unijne podawane są zbyt późno i przedsiębiorca nie ma czasu na otwarcie spółki samodzielnie. — Warto zdecydować się wtedy na zakup „produktu gotowego” — mówi Rafał Dubas.

Piotr Wiśniewski, wspólnik w firmie Porta Legis, dodaje, że inwestor może także kupić spółkę z koncesją, licencją bądź zezwoleniem, wymaganymi przy prowadzeniu tzw. działalności wyspecjalizowanych.

Minimum formalności

Profesjonalnie zajmującym się sprzedażą spółek wystarczy zwykle jedna doba od chwili zgłoszenia zapotrzebowania zakupu, aby przygotować i przeprowadzić transakcję.

— W pilnych przypadkach możliwe jest jednak skrócenie tego czasu do kilku godzin — mówi Bogdan Karwik, radca prawny w Kancelarii Prawnicza mkLegal — Mioduszewski i Karwik. Po zawarciu umowy kupna spółki u notariusza należy przygotować odpowiednią dokumentację w celu zarejestrowania zmian przez odpowiednie instytucje: Krajowy Rejestr Sądowy, Urząd Skarbowy, Urząd Statystyczny i ewentualnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jak tłumaczy Piotr Wiśniewski, spółka już istniejąca w trakcie wprowadzania zmian może prowadzić działalność.

— W przypadku spółki nowej musimy czekać na jej zarejestrowanie i nadanie poszczególnych identyfikatorów, aby jakakolwiek instytucja czy kontrahent zechcieli nas traktować poważnie — mówi Piotr Wiśniewski. Funkcjonujące na polskim rynku firmy proponują przedsiębiorcom wsparcie nie tylko w kwestii wyboru i zakupu spółki.

— Oferujemy także obsługę tzw. sekretariatu korporacyjnego (zgromadzenie wspólników, zatwierdzenie roku obrotowego, składanie wniosków do KRS), udostępnienie adresu siedziby dla spółki, usługę wirtualnego biura (dedykowana linia telefoniczna oraz faksowa, przełączanie rozmów, dedykowana skrzynka e-mail, przesyłki korespondencji na wskazany adres), a także likwidowanie spółek, które zaprzestają działalności — mówi Aleksander Kamiński, wspólnik w firmie Blackstones.

Starsza znaczy droższa

Najwyższe ceny osiągają spółki z historią, o wysokim kapitale zakładowym, a także te, które w sprawozdaniu finansowym wykazują zysk.

— Ich ceny zaczynają się od 50 tys. zł i mogą wynieść nawet milion złotych — mówi Rafał Dubas. Zdaniem Piotra Szczepanika, eksperta z firmy Nobel, najmniej, bo ok. 5,5 tys. zł, zapłacimy za podmioty zarejestrowane w ciągu ostatnich 2 miesięcy.

— Nowy właściciel musi się jednak liczyć z kosztami dodatkowymi, jakimi są opłata notarialna wynosząca ok. 500 zł, związana z potwierdzeniem umowy nabycia udziałów, oraz opłata sądowa (KRS) w wysokości 500 zł za aktualizację danych — mówi Piotr Szczepanik.

Jarosław Zarychta, doradca portalu internetowego KupujemySpolki.pl, dodaje, że spółki, które zostały zarejestrowane, a nie podjęły nigdy działalności gospodarczej, można kupić, ponosząc jedynie koszty sądowe związane z ich przerejestrowaniem.

— Sprzedający udziały w takich spółkach często chcą pozbyć się problemu wynikającego np. z konieczności comiesięcznego składania deklaracji zerowych w urzędach skarbowych — mówi Jarosław Zarychta.

Rozważny nabywca

Polski rynek odnotowuje wzrost zainteresowania zakupem gotowych spółek.

— Wynika to głównie z tytułu dotacji unijnych. Największym powodzeniem ciesząsię spółki z o.o., jednak ostatnio coraz popularniejsze stają się także spółki komandytowe — mówi Krzysztof Stachurski, właściciel SKF Krzysztof Stachurski.

Zdaniem Bogdana Karwika, główną przyczyną nabywania gotowych spółek w naszym kraju jest chęć uniknięcia przez kupujących konieczności poświęcania czasu na formalności związane z rejestracją nowej spółki w urzędach i rejestrach oraz fakt, że taka rejestracja trwa kilka tygodni. Tymczasem w niektórych krajach, w szczególności na Cyprze, w Belgii czy Holandii, spółki są zakładane i kupowane ze względów podatkowych.

— Kraje te uchodzą za jedne z europejskich rajów podatkowych — tłumaczy Bogdan Karwik. Zainteresowanym zakupem spółki gotowej specjaliści zalecają jednak ostrożność.

— Należy dokładnie sprawdzić jej historię, stan prawny i finansowy — mówi Bartłomiej Jędrychowicz, konsultant w firmie Azimutus.

Do kogo po spółkę?

(wybrane firmy)

Azimutus al. Szucha 8, 00-582 Warszawa tel.: 22 375 74 50 e-mail: biuro@azimutus.com

Blackstones Wybrzeże Kościuszkowskie 43 00-347 Warszawa tel.: 22 390 84 00 e-mail: office@blackstones.eu

Dubas & Partners Investments and Legal Consultancy ul. Złota 61 00-819 Warszawa tel.: 22 468 80 14 e-mail: dubas@dubas.eu

Nobel plac Defilad 1 00-901 Warszawa tel.: 22 499 99 00 e-mail: nobel@nobel.pro

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane