Warto postawić na wzrost cen ropy

George Kleinman
opublikowano: 18-03-2002, 00:00

Ropa naftowa na nowojorskiej giełdzie NYMEX jest notowana na poziomach najwyższych od czterech miesięcy. Ma to oczywiście związek z napiętą sytuacją na Bliskim Wschodzie oraz wzrostem popytu na ropę. Dodatkowo OPEC zasygnalizował, że nie będzie zwiększał produkcji ropy, aby utrzymać odpowiednią równowagę w 2002 r.

Osobiście, trzymając krótkie pozycje, czuję się bardzo niepewnie. Każdy ranek bowiem może przynieść informacje o bombardowaniach Iraku, ewentualnie nowych akcjach terrorystycznych. Odnoszę wrażenie, iż w obecnej sytu- acji na świecie wpływ wszelkich niespodziewanych wydarzeń będzie powodował raczej wzrost cen ropy niż ich spadek.

Obserwując wykresy należy przypominać sobie każdorazowo najważniejszą zasadę: nie walcz z trendem. W tej chwili sytuacja techniczna jest dość przejrzysta. Rynek po długiej konsolidacji wykonał ruch w górę. Wiązało się to z wystąpieniem luki startu. Po pierwszym wybiciu pojawiła się kolejna luka, która moim zdaniem nie powinna zostać zamknięta — ewentualna korekta nie będzie zbyt silna. Biorąc pod uwagę poziomy pojawienia się wspomnianych luk, można oszacować poziom docelowy ruchu na minimum 25 dolarów. W tej sytuacji rosnący wolumen wraz z liczbą otwartych pozycji jest tylko kolejnym elementem potwierdzającym przekonanie o wzroście cen. Ten sygnał hossy pokazuje, że posiadacze krótkich pozycji stają się coraz słabsi i wkrótce zostaną zmuszeni do szybkiego zamykania swoich pozycji.

W tej chwili rekomendowałbym różne strategie na czas hossy — długie pozycje w kontraktach, kupno opcji call, sprzedaż opcji put. Poziom ryzyka (linii obrony) zależny jest od poziomu luki (21.79 dla kontraktów kwietniowych i 21.92 dla majowych).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: George Kleinman

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Warto postawić na wzrost cen ropy