Warunkiem legalności jest tor

Dawid Tokarz
19-09-2006, 00:00

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) wydało komunikat odnoszący się do mojego tekstu o wyścigach konnych na Służewcu, pt. „Totalizator walczy z agencją o koniarzy” („PB” nr 180 z 15 września). Resort zarzuca mi manipulację i podanie nieprawdziwych informacji. Przypomnę, co napisałem:

Zgodnie z rozporządzeniem ministra rolnictwa i rozwoju wsi z grudnia 2004 r., tor wyścigowy musi mieć infrastrukturę z zadaszonymi trybunami dla publiczności na blisko 2 tys. miejsc. Służewiec nie spełnia tych wymogów, więc rozgrywane na nim wyścigi są nielegalne. Jak się okazuje, opinię „PB” podziela MSP. Dotarliśmy do dokumentu z końca sierpnia, podpisanego przez Stefana Rogulskiego, dyrektora jednego z departamentów w tym resorcie. „Działalność gospodarcza w zakresie organizowania wyścigów konnych (...) wymaga wpisu do rejestru organizatorów wyścigów konnych. (...) Warunkiem uzyskania wpisu do rejestru jest spełnienie przez przedsiębiorcę określonych w art. 16 ust. 3 warunków, w tym posiadanie toru wyścigowego. Warunki techniczne, jakie winien spełniać tor wyścigowy, zostały określone przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w rozporządzeniu z dnia 7 grudnia 2004 r.”.

MSP twierdzi w swoim komunikacie, że w cytowanym przez nas piśmie dyrektor Regulski jedynie informował „o obowiązujących przepisach prawa, dotyczących organizacji wyścigów konnych”. W ogóle za to nie zajmował się kwestią potwierdzenia informacji „Pulsu Biznesu”. A skoro się nią nie zajmował — nieprawdą jest, że podzielił naszą opinię o nielegalności wyścigów.

Chyba czegoś nie rozumiem... Jeśli dla dyrektora Regulskiego warunkiem legalności wyścigów jest tor, spełniający warunki techniczne z rozporządzenia, to jego brak — zgodnie z logiką — powinien być równoznaczny z nielegalnością gonitw. A wpisane do rejestru Państwowe Stado Ogierów w Łącku nie ma odpowiedniego toru! Wniosek o bezprawnym tętencie kopyt na Służewcu jest więc uprawniony.

Cieszę się, że MSP, choć z pewną taką nieśmiałością, podziela tę opinię. Wierzę też, że na stwierdzeniu faktu się nie skończy. Tym bardziej że to m.in. dzięki decyzjom ministra skarbu państwowa spółka prowadzi działalność nielegalną. Nie jest to sytuacja normalna w państwie prawa. Liczę, że MSP podzieli nasze zdanie i w tym zakresie...

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Tokarz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Warunkiem legalności jest tor