Wasko ruszyło na łowy

opublikowano: 07-09-2017, 22:00

COIG wchodzący w skład informatycznej grupy Wasko za 5,8 mln zł kupił LogicSynergy. Rozgląda się za kolejnymi zakupami.

Gdy Wasko w 2012 r. kupowało od resortu skarbu 85 proc. akcji, specjalizującego się w obsłudze informatycznej kopalń i samorządów COIG za ponad 70 mln zł, branża kręciła nosem, twierdząc, że jest to wygórowana wycena. Wcześniej resort dwukrotnie próbował znaleźć kupca na prywatyzowaną firmę. W procesie uczestniczyło kilka giełdowych spółek, m.in. Mennica, Asseco Poland, Infovide-Matrix czy B3System, jednak zakończył się niepowodzeniem, gdyż oferty oscylowały wokół 30- -40 mln zł.

Wasko, którym od 27 czerwca kieruje Jarosław Zagórowski,  radzi sobie coraz lepiej z pozyskiwaniem nowych zleceń. Ostatnio łupem gliwickiej spółki padł kontrakt z Astaldi za 30 mln zł na system zarządzania ruchem dla odcinka południowej obwodnicy Warszawy.
Zobacz więcej

Będzie miał co robić:

Wasko, którym od 27 czerwca kieruje Jarosław Zagórowski, radzi sobie coraz lepiej z pozyskiwaniem nowych zleceń. Ostatnio łupem gliwickiej spółki padł kontrakt z Astaldi za 30 mln zł na system zarządzania ruchem dla odcinka południowej obwodnicy Warszawy. Grzegorz Kawecki

COIG rośnie...

Tymczasem wygląda na to, że COIG stało się bardzo silnym ramieniem całej grupy. Samo Wasko SA w pierwszym półroczu 2017 r. miało 1,3 mln zł straty netto i 70,2 mln zł przychodów. Cała grupa natomiast wypracowała 5,5 mln zł zysku i 112 mln zł sprzedaży. Z analizy sprawozdań wynika więc, że COIG wypracowało dość pokaźny zysk, który pozwolił wyjść całej grupie na spory plus.

W 2016 r. spółka zależna miała ponad 12 mln zł EBIT przy 83 mln zł przychodów. COIG poza tym, że rośnie organicznie, zdecydowało się także przyśpieszyć rozwój przez akwizycję. Właśnie za blisko 6 mln zł sfinalizowało zakup spółki LogicSynergy tworzącej i serwisującej zintegrowane systemy informatyczne do kompleksowego zarządzania przedsiębiorstwami z branży utility: wodno-kanalizacyjnymi, komunalnymi i ciepłowniczymi. Transakcja została sfinansowana z własnego kapitału spółki.

— Widzimy dużo potencjalnych efektów synergii między Wasko, COIG i LogicSynergy. Po pierwsze, rynki, na których działają Wasko i COIG oraz rynki przejętej firmy, są tożsame lub podobne, np. rynek administracji samorządowej i firm użyteczności publicznej. Po drugie, możemy lokować produkty oferowane przez nas u klientów LogicSynergy, których jest prawie 200, w tym około 130, z którymi spółka ma podpisane stałe umowy. Kolejna rzecz to fakt, że systemy, których właścicielem jest LogicSynergy, możemy sprzedawać do klientów całej grupy Wasko — mówi Tomasz Kosobucki, wiceprezes COIG ds. finansowych. LogicSynergy działa od 1986 r. Obecnie obsługuje blisko 200 przedsiębiorstw branżowych. W 2016 r. miała 7,5 mln zł przychodów i 0,3 mln zł zysku netto.

— Transakcja wpisuje się w strategię grupy przyjętej przez głównego akcjonariusza pana Wojciecha Wajdę, zmierzającą do rozwoju poprzez zwiększenie kompetencji i pozycji rynkowej wszystkich spółek z grupy — mówi CFO. Wiceprezes COIG nie ukrywa, że spółka nadal aktywnie rozgląda się za przejęciami. — Szukamy spółek i zorganizowanych fajnych zespołów ludzkich w branży IT, które posiadają ciekawe rozwiązania i portfel klientów. Przejęcie LogicSynergy może nie być ostatnim słowem w tej kwestii — powiedział.

...backlog również

Po dosyć trudnym dla Wasko 2016 r. widać, że grupa ostatnio ma lepszy okres. W ostatnich miesiącach pozyskała kilka dużych kontraktów, np. na system zarządzania ruchem dla odcinka południowej obwodnicy Warszawy, umowę na wsparcie Polskiej Grupy Górniczej czy zlecenia na budowę sieci szerokopasmowej finansowane z programu POPC. Biorąc pod uwagę wartość podpisanych kontraktów i backlog COIG, w którym powtarzalne umowy to około 60 mln zł rocznie, tegoroczna sprzedaż grupy może sięgnąć 300 mln zł wobec 209 mln zł w 2016 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu